حسن روحانی وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) را برکنار کرد

حسن روحانی، برای نخستین بار در تاریخ ریاست جمهوریش روز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت رضا رحمانی وزیر صمت را از سمتش برکنار و حسین مدرس خیابانی را به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب کرد.

گفته می‌شود نوسانات بازار خودرو و گرانی بیش از حد این صنعت یکی از دلایل برکناری آقای رحمانی بود.

رییس جمهور ایران در این حکم با اشاره به «ساماندهی قیمت خودرو» از سوی وزیر جدید به گمانه‌زنی ها در مورد برکناری وزیر پیشین به خاطر نوسانات بازار خودرو قوت بخشیده است.

همزمان رسانه‌های داخلی، تصویری از نامه منسوب به وزیر برکنار شده صنعت خطاب به رئیس‌جمهور ایران را منتشر کرده که در آن رضا رحمانی نوشته که محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری با او تماس گرفته و “تهدید” کرده که اگر طرح تشکیل وزارت بازرگانی در “مجلس رای نیاورد، برکنار خواهد شد. “

به نوشته رضا رحمانی، آقای واعظی از او خواسته در مجلس لابی و نظر “نمایندگان آذری” را جلب کند. اما آقای رحمانی در پاسخ گفته “مجلس زیر نظر من نیست”. رضا رحمانی سه دوره نماینده تبریز در مجلس بود. او در مجلس نهم، ریاست کمیسیون صنایع و معادن را بر عهده داشت.

رئیس‌جمهور در دفتر توسعه صادرات بوده، مجددا آقای واعظی تماس می‌گیرد و از او می‌خواهد استعفا دهد اما این موضوع باز هم با مخالفت وزیر مواجه می‌شود.

در این نامه رضا رحمانی خطاب به حسن روحانی نوشته “حجت شرعی برای استعفا ندیدم”.

در پایان این نامه آمده: “در تعجب هستم که چرا علیرغم حصول نتایج درخشان و قابل افتخار می‌بایست این گونه بنا به انگیزه‌های سیاسی تحت فشار قرار گیرم”.

گفته می‌شود نوسانات بازار خودرو و گرانی بیش از حد این صنعت یکی از دلایل برکناری آقای رحمانی بود.

حسین مدرس خیابانی پیشتر به عنوان قائم مقام امور بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت مشغول به کار بود.

رضا رحمانی ساعتی قبل نیز با ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه دیدار کرده بود.

بر اساس اعلام مرکز رسانه قوه قضائیه رضا رحمانی پیش از ان با آقای رئیسی دیدار کرده و رییس قوه قضایی «به افزایش غیر منطقی قیمت خودروهای تولید داخل» اشاره کرده و گفته بود «به هیچ عنوان نباید مشکل جدیدی برای مردم ایجاد شود.»