حسن رضایی‌فر: جعبه‌ سیاه هواپیمای اوکراینی را تحویل کشور دیگری نمی‌دهیم

حسن رضایی‌فر، مدیرکل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی ایران گفته است که دو جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی در ایران است و فعلا برنامه‌ای برای ارسال آن ندارند. 

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از “ایرنا”، حسن رضایی‌فر، مدیرکل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی ایران روز یکشنبه ۲۹ دی گفت: که دو جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی در ایران است و فعلا برنامه‌ای برای ارسال آن ندارند. 

با وجود این که ایران توانایی بازگشودن جعبه سیاه هواپیمای سرنگون شده اوکراینی را ندارد، باز هم حاضر نیست این جعبه را به کشور دیگری تحویل دهد. مسئولان سازمان هواپیمایی ایران گفته‌اند جعبه‌های سیاه فعلا در ایران می‌مانند.

به گزارش ایرنا، حسن رضایی‌فر، مدیر کل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری، گفته است جعبه سیاه هم‌اکنون در سازمان هواپیمایی ایران است و سعی می‌کنیم در ایران خوانده شود.

این درحالی است که رضایی‌فر پیش از این به خبرگزاری ایرنا گفته بود جعبه سیاه هواپیمای سانحه دیده برای دانلود به فرانسه فرستاده می‌شود. علت نیز آن است که ایران تکنولوژی دانلود اطلاعات هواپیمای مدرن و پیشرفته بوئینگ را ندارد و امکان دارد در جریان بازسازی جعبه سیاه به آن لطمه وارد شود.

خبرگزاری تسنیم نیز به نقل از رضایی‌فر نوشته بود: «به صورت مکرر با تیم کارشناسان اوکراینی جلسات برگزار شده و جعبه‌های سیاه در ایران خوانده نمی‌شود و با توجه به درخواست اوکراینی‌ها، جعبه‌های سیاه به این کشور منتقل می‌شود و با استفاده از تخصص کشورهای فرانسه، کانادا و آمریکا سعی میکنیم FDR هواپیما را در شهر کی‌یف بازخوانی کنیم.»

پرواز ۷۵۲ تهران – کی‌یف، بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه، شش دقیقه پس از اوجگیری، با شلیک دو موشک زمین به هوای پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد و همه خدمه و سرنشینان آن جان باختند. لاپوشانی این فاجعه و پنهانکاری سه روزه مقامات جمهوری اسلامی به تظاهرات اعتراضی  و شعارهای ضد حکومتی همراه شد. مقامات مسئول از خطای انسانی در این زمینه ابراز تاسف کردند اما ایران هنوز به طور رسمی از این فاجعه عذرخواهی نکرده است.