حجم بحران‌ها مردم مستأصل را به فکر براندازی انداخته است

مشکلات از زمین و آسمان بر سر مردم ایران می‌بارد. فقر، تورم و ویروس کرونا کم بود، حالا آلودگی شدید هوا نیز اضافه شده و مردم دیگر حق نفس کشیدن هم ندارند.

به گزارش «تلویزیون آزادی» رژیم ایران که در سوءمدیریت کم نگذاشته، با سوزاندن مازوت در نیروگاه‌ها و کارخانه‌ها هوا را هم از مردم گرفته و قصد جان شهروندان را کرده است.

ترس از آلودگی بیش از حد هوا با اضطراب مبتلا شدن به کرونا میلیون‌ها ایرانی را در موقعیت شکننده‌ای قرار داده و بسیاری را دچار اختلال روانی کرده است. ماجرای اندوهبار مردم ایران آنجا تراژیک‌تر می‌شود که با فقر و تنگدستی مواجه هستند. گفته می‌شود بیش از ۶۰ میلیون ایرانی توان تأمین مایحتاج ضروری خود را ندارند.

بااین‌حال، سیاست‌های رژیم حاکم بر ایران همچنان به نفع ثروتمندان تدوین می‌شود. مقامات حکومت صرفاً ژست عدالت‌خواهی می‌گیرند اما پشت پرده با نهادها و افراد صاحب ثروت زد و بند می‌کنند و به ثروت‌های بادآورده خود می‌افزایند.

شهروندان ایران در حالی همچنان در اسارت فرقه تبهکار هستند که فشارهای معیشتی گسترش ‌یافته و تقریباً دیگر چیزی در سفره‌شان برای خوردن ندارند. همین حالا بیش از ۱۴ میلیون کارگر به اضافه همسر و فرزندانشان به دلیل دستمزدهای بسیار اندک دچار سوءتغذیه هستند و سلامتی جسمی‌شان در معرض خطر جدی قرار گرفته است.

علی خامنه‌ای نه فقط نان را از سر‌ سفره میلیون‌ها ایرانی ربوده، بلکه اخیراً آن‌ها را از بهترین واکسن کرونا یعنی «فایزر» هم محروم کرده ‌و صراحتاً دستور داده که واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی وارد کشور نشود.

این دستور غیرمسئولانه رهبر رژیم ایران که ممکن است به قیمت جان صدها هزار ایرانی تمام شود، با انتقاد تند مسئولان حوزه بهداشت و درمان و منتقدان مواجه شده است. حتی برخی‌ها می‌گویند خامنه‌ای و خانواده‌اش از واکسن فایزر استفاده‌ کرده‌اند و خیالشان از بابت همه‌چیز راحت است؛ فقط مردم حق استفاده از این داروی معتبر را ندارند.

پیش‌ازاین، مقامات رژیم ایران و خبرنگاران وابسته به حکومت، تلاش می‌کردند به دروغ ثابت کنند که آمریکا دارو را برای ایران تحریم کرده است؛ اما حالا ثابت شده که اولین تحریم دارویی را خامنه‌ای علیه شهروندان ایرانی وضع کرده است.

جدای از خودخواهی و زورگویی خامنه‌ای، حجم بحران‌های اقتصادی و اجتماعی در ایران به اندازه‌ای رسیده که استیصال را در چهره اغلب شهروندان می‌توان مشاهده کرد؛ مخصوصاً آن‌ها که امیدشان به دستمزدهای اندکِ روزانه است و هیچ امیدی هم به آینده کشور ندارند.

بااین‌حال، رژیم ایران همچنان در حال بازی اتمی‌اش است و هر روز با اقدام‌های جدید هسته‌ای، تلاش می‌کند از غرب باج بگیرد. بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران مستقل می‌گویند اگر هزینه‌هایی که برای برنامه هسته‌ای شده، صرف مشکلات مردم و حوزه اشتغال می‌شد، اکنون حجم بحران‌ها به اندازه‌ای نمی‌رسید که مردم به فکر براندازی و سرنگونی رژیم حاکم بر ایران بیفتند.

البته مردم دوبار در سال‌های ۹۶ و ۹۸ به خیابان‌ها آمدند و با گلوله‌های داغ مأموران حکومتی مواجه شدند و کشته‌های زیادی هم دادند؛ اما به نظر می‌رسد این بار میلیون‌ها نفر از مردمی که دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند، در حال بازیابی خود برای رویایی با رژیمی هستند که فاقد مشروعیت است و خودش را تا بن دندان برای سرکوب اعتراضات مسلح کرده است.

تحریریه تلویزیون آزادی