حاشیه‌های بازی پرسپولیس و سپاهان؛ ۳۰۰ زخمی و ۱ فوتی

درگیری هوداران دو تیم پرسپولیس و سپاهان در ورزشگاه آزادی تهران حدود ۳۰۰ زخمی و یک فوتی برجای گذاشت.

پیمان صابریان رئیس مرکز اورژانس تهران روز شنبه در گفتگو با رادیو تهران با تایید درگذشت یکی از هواداران به دلیل اوردوز از مصدوم شدن ۲۹۶ نفر دیگر از هواداران هم خبر داد.

رئیس مرکز اورژانس تهران در این خصوص می‌گوید: «در حاشیه بازی پرسپولیس و سپاهان در ورزشگاه آزادی ۲۹۶ مصدوم داشتیم که از این تعداد ۴۰ نفر راهی بیمارستان شدند. یک مورد هم فوتی داشتیم که به علت مصرف مواد مخدر بوده است.»

آقای صابریان با اشاره به ایجاد وقفه تنفسی در هوادار فوت کرده اضافه کرد: «این هوادار به دلیل مصرف مواد مخدر دچار وقفه تنفسی شد و هرچه تلاش کردیم نتوانستیم او را احیا کنیم. متاسفانه خیلی دیر متوجه این اتفاق شدیم و با توجه به شلوغی سکوها حتی اطرافیان او متوجه نشدند بیمار دچار وقفه تنفسی شده بود.»

دیدار حساس تیم‌های پرسپولیس تهران و سپاهان اصفهان با درگیری هواداران دو تیم حتی پیش از شروعه مسابقه به حاشیه کشیده شد.

محسن خلیلی سرپرست تیم فوتبال پرسپولیس در این خصوص می‌گوید: «طبق توافقی که در جلسه پیش از بازی با حضور مسئولان دو تیم و نیروهای یگان ویژه صورت گرفته بود، قرار بود ۴ ردیف در طبقه پایین و ۴ ردیف در طبقه بالا به هواداران سپاهان اختصاص داده شود. اما ما وقتی وارد ورزشگاه شدیم متوجه شدیم که ۶ ردیف به هواداران سپاهان در طبقه پایین اختصاص داده‌اند. این ناهماهنگی باعث بروز مشکل در نظم ورزشگاه شد.»

به صورت معمول در ورزشگاه‌های جهان، جایگاه هواداران تیم مهمان، در بخش کوچکی از طبقه بالا و دورتر از جایگاه‌های تیم میزبان تعبیه می‌شود تا تنش میان هواداران دو تیم صورت نگیرد. اما در بازی ورزشگاه آزادی به دلیل تخصیص جایگاه در طبقه اول و بیرون ماندن هواداران پرسپولیس خارج از ورزشگاه، تنش‌ها را شدت بخشیده است.

بعد از تلاش ماموران انتظامی برای کاستن از جایگاه‌های طرفداران سپاهان، هواداران تیم اصفهانی خشمگین شدند و شروع به شکستن صندلی‌های ورزشگاه کردند و با پرتاب سنگ به طرف هواداران پرسپولیس سعی کردند فنس‌های حفاظتی را بشکنند. این اتفاق سبب شد تا ماموران انتظامی برای مدیریت اوضاع وارد عمل شوند که شدت درگیری‌ها سبب شد یکی از سربازان وظیفه از بالای ورزشگاه با پایین پرت شود.

ادامه این تنش در طول بازی هم مشاهده شده و طرفداران پرسپولیس هم که طبق قاعده نباید در جایگاه بالایی هواداران سپاهان قرار بگیرند، به طرف هواداران سپاهان بطری آب و سنگ پرتاب کردند.

بازی پرسپولیس-سپاهان حساس‌ترین دیدار هفته ۲۷ لیگ برتر فوتبال باشگاه‌های ایران، با حضور بیش از ۷۵ هزار تماشاگر با تساوی بدون گل به پایان رسید.

با این تساوی تیم فوتبال پرسپولیس در فاصله سه هفته به پایان رقابت‌ها، همچنان در صدر جدول لیگ برتر ایران باقی ماند. بعد از پرسپولیس ۵۶ امتیازی، سپاهان با ۵۱ و استقلال با ۵۰ امتیاز (یک بازی کمتر) در تعقیب سرخپوشان تهرانی هستند.