جشنواره حکومتی فجر؛ شهاب مقابل مردم!

سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر در فضای ملتهب جامعه ایران در حال برگزاری است و تا کنون آثار سینمایی متعددی در آن به نمایش درآمده است. تفاوت این جشنواره با دوره‌های پیشین، سنگینی سایه اتفاقات اخیر از جمله کشتار آبان ماه و ساقط کردن هواپیمای اکراینی بر جو این رویداد حکومتی است.

به گزارش «شبکه آزادی» جشنواره حکومتی فیلم فجر در حالی برگزار شده است که چهره‌های شناخته‌شده‌ای از جمله مسعود کیمیایی، فاطمه معتمدآریا و پیمان معادی این رویداد را تحریم کرده‌اند. این هنرمندان شناخته‌شده پیش از این در اظهارات خود گفته بودند برای کشته شدن ۱۷۶ مسافر هواپیمای اکراینی عزادار هستند و تمایلی به شرکت در جشنواره فجر ندارند.

در این میان، هنرمندانی هم بودند که با تحریم جشنواره فجر مخالفت کردند و حضور در این مراسم را ترجیح دادند. شهاب حسینی شناخته‌شده‌ترین چهره‌ای است که نه‌فقط در جشنواره شرکت کرد، بلکه علیه تحریم کنندگان این رویداد اظهارات توهین‌آمیزی را هم به زبان آورد.

حسینی قبل از برگزاری جشنواره فجر در اینستاگرام خود نوشته بود «این انصراف‌ها دامن زدن به افتراق جامعه بین خودی و ناخودی است. وقتی که جامعه و مردم به همبستگی و دلداری نیازمندند، این تفکر که کسانی که انصراف نمی‌دهند همدرد و شریک حال مردم نیستند، اشتباه است.»

نصرالله پژمان‌فر، نماینده عضو جبهه پایداری و سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در واکنش به اعلام کناره‌گیری شماری از هنرمندان از جشنواره فجر، معترضان را به «محرومیت از فعالیت هنری» تهدید کرد؛ هرچند که او بعداً حرف خود را پس گرفت.

اوج واکنش‌ها نسبت به جشنواره فجر، اظهارات مسعود کیمیایی، کارگردان مطرح سینمای ایران بود. او با انتشار پیام تصویری در فضای مجازی انصراف خود را از حضور در این رویداد سالانه این‌گونه اعلام کرد: «من امسال فیلمی ساختم به نام خون شد که در جشنواره فجر هست. من هیچ‌وقت اهل جشنواره نبودم و سمت‌وسویم همیشه مردم هستند و نگاه می‌کنم و می‌بینیم که مردم روزگار سختی را می‌گذرانند و روزی نیست که خبرهای بد نشنویم. دلم نمی‌خواهد فیلمم در جشنواره فجر نشان داده بشود به دلیل تسلیتی که به این همه آدم دارم؛ مردمی که مسافر بودند.»

شهاب حسینی در پاسخ به این موضع‌گیری کیمیایی، روز یکشنبه ۲۰ بهمن در نشست خبری فیلم سینمایی «شین» گفت «من نمی‌توانم ساکت بنشینم که استاد پیشکسوت سینما که روند کاری‌اش پیش روی تماشاگر است امسال بازهم فیلمی می‌سازد که مطمئن است برخورد بدی با اثرش می‌شود و آن روغن ریخته را نذر امامزاده می‌کنند و سنگ بنایی را می‌گذارند که نتیجه‌اش چیزی جز نفرت‌پراکنی نیست و بقیه را هم در یک آمپاس اخلاقی قرار می‌دهد. این بی‌انصافی است که آدم آن‌قدر خودخواه باشد و به نوعی حرف بزند که ملاحظه هیچ‌کس را در آن نکند.»

این اظهارات توهین‌آمیز حسینی به کارگردان با تجربه و خوش‌نامی همچون کیمیایی، موجی از انتقادهای مردم، سینماگران و فعالان سیاسی را در پی داشته است. کانون کارگردانان سینمای ایران هم در بیانیه‌ای به حسینی این‌گونه پاسخ داده است «شورای مرکزی کانون کارگردانان هرگونه بی‌احترامی، اتهام و اظهارات ناشایست نسبت به تنها یک ابراز عقیده و نظر شخصی آن‌هم از سوی مسعود کیمیایی، فیلم‌ساز برجسته موج نوی سینمای ایران را شدیداً محکوم می‌کند. بسیار متأسفیم که در تریبون رسمی جشنواره فیلم فجر فرصت این بی‌حرمتی‌ها داده می‌شود و جشنواره این‌چنین جولانگاه تخریب هنرمندان شده است.»

حسینی از جمله سلبریتی‌هایی به شمار می‌آید که در مقاطع مختلف و پس از رویدادهای سیاسی در کنار رژیم جمهوری اسلامی و مقابل مردم قرار گرفته است. او پیش از این نیز در برابر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با لحنی تملق‌آمیز صحبت‌هایی را درباره سینمای ایران به زبان آورده بود.

به نظر می‌رسد موضع‌گیری‌های شهاب حسینی ریشه در احساس ناامنی او دارد. انگار برای این بازیگر سینما مردمی بودن و از دست دادن برخی موقعیت‌ها درد زیادی دارد. هرچه باشد او فرصت نقش‌آفرینی در سریال‌ها و فیلم‌هایی پیدا می‌کند که خیلی از بازیگران مطرح سینما از آن محروم‌اند؛ برای مثال، سریال شهرزاد که به تهیه‌کنندگی محمد امامی و پول‌های سرقتی از صندوق ذخیره فرهنگیان ساخته شد، یکی از آثاری است که حسینی در آن به ایفای نقش پرداخت و دستمزد کلانی را هم دریافت کرد.

مجتبی احمدی