جامعه مستأصل ایران در آستانه انفجار

رژیم ایران در یکی از بحرانی‌ترین دوران خود قرار دارد؛ رژیمی که مقاماتش گمان می‌کردند با آمدن دولت جو بایدن از فشار تحریم‌ها کاسته می‌شود و می‌توانند دوباره صاحب میلیاردها دلار پول شوند.

به گزارش «تلویزیون آزادی» با آمدن بایدن نه‌فقط شرایط بهتر نشده، بلکه مردم از نظر معیشتی در وضعیت بدتری قرار گرفته‌اند؛ به طوری که برای خرید یک قطعه مرغ منجمد ساعت‌ها در صف می‌ایستند و برای کالاهای اساسی که نایاب شده‌اند، چند برابر پارسال هزینه پرداخت می‌کنند.

این در حالی است که نارضایتی بازنشستگان و کارگران نیز دوچندان شده و برای طلب حقوق خود، هر روز تجمع اعتراضی برگزار می‌کنند؛ اما رژیم دزدسالار و فاسد پاسخ قانع‌کننده‌ای برای آن‌ها ندارد.

انبوه معضلات و مشکلات در ایران، شرایطی را به وجود آورده که اغلب ناظران و فعالان سیاسی می‌گویند، رژیم حاکم بر ایران به ایستگاه پایانی رسیده و دیری نمی‌پاید که این رژیم نامشروع فرو خواهد پاشید.

از سوی دیگر مرکز پژوهش‌های مجلس رژیم ایران با انتشار گزارشی اعلام کرد که جمعیت شاغل کشور در پاییز ۱۳۹۹ نسبت به فصل مشابه پارسال حدود یک میلیون نفر کاهش یافته است.

این گزارش با استناد به نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در پاییز ۱۳۹۹ می‌گوید که ۷۲ درصد افت اشتغال در بخش خدمات اتفاق افتاده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس شیوع کرونا را علت از بین رفتن یک میلیون شغل در پاییز سال جاری نسبت به پاییز پارسال عنوان کرده است و می‌افزاید که در فصول بهار و تابستان ۱۳۹۹ نیز به ترتیب حدود ۱٫۵ میلیون نفر و یک میلیون و ۲۰۹ هزار نفر از تعداد شاغلان نسبت به فصول مشابه پارسال کاسته شده است.

افزایش شمار بیکاران در حالی است که رهبر رژیم ایران شعار «جهش تولید» را بری سال ۱۳۹۹ انتخاب کرده بود؛ اما تنها چیزی که در این سال جهش کرد، افزایش شمار قربانیان ویروسی بود که علی خامنه‌ای واکسنش را ممنوع کرده است.

حالا همین افزایش نرخ بیکاری و بی‌پولی مردم بلای جان دستگاه ولایت‌فقیه شده و زمینه را برای اعتراضات خیابانی میلیون‌ها ایرانیِ عصبانی فراهم کرده است. ایستادن در صف‌های طولانی مرغ و روغن قطعاً چیزی نیست که مردم پس از گذشت چهار دهه از انقلاب در انتظارش بوده باشند.

ناظران سیاسی می‌گویند شهروندان ایرانی به دلیل تداوم سیاست‌های اقتصادی ناکارآمد، به درجه‌ای از استیصال رسیده‌اند که احتمال واکنش‌های پیشی ناپذیر از طرف آن‌ها وجود دارد. استراون استیونسون، رئیس کارزار تغییر برای ایران و رئیس سابق هیئت پارلمان اروپا می‌گوید: «شرایط در ایران شبیه به آتشفشان جوشانی شده که آماده فوران خشم انقلاب است.»

موقعیت روانی مردم ایران را می‌توان معلول سه مسئله دانست؛ نخست فشار معیشتی ناشی سیاست‌های ناکام اقتصادی رژیم، دوم لجبازی مقامات با خواست مردم و سوم عدم خرید واکسن کرونا. این سه مسئله عمده درجه خشم جامعه را بالا برده و در آستانه انفجار قرار داده است.

چنانکه مسعود پزشکیان، نماینده تبریز و نایب‌رئیس سابق مجلس رژیم ایران نیز چندی پیش در گفت‌وگو با روزنامه «جهان‌ صنعت» اذعان کرده است «همان‌طور که شوروی با وجود داشتن تسلیحات نظامی و موشکی بسیار قوی از هم پاشید، ما هم بدون حمایت مردم دوام نمی‌آوریم.»

تحریریه آزادی