تیراندازی مرزبانی ایران به دراویش در دروازه مرزی باشماق مریوان

در گذرگاه مرزی باشماق مریوان ماموران مرزبانی جمهوری اسلامی ایران به تعدادی از دراویش که قصد عبور از مرز را داشتند تیراندازی کردند

به گزارش شبکه آزادی به نقل از “حقوق بشر کردستان”، امروز ۱۹ تیرماه ، حدود ۲ هزار درویش طریقت قادری جهت شرکت در مراسم خاک‌سپاری شیخ محمد کسنزانی، رهبر طریقت قادری کسنزانی در شهر سلیمانیه اقلیم کردستان به گذرگاه مرزی باشماق مراجعه کرده که به دلیل ممانعت نیروهای مرزبانی از خروج از آنها از کشور، تشنج و ناآرامی در این گذرگاه مرزی به وجود آمده است.

به گفته شاهدان عینی، در حالی که تعدادی از درویشان قصد عبور از گذرگاه مرزی را داشتند با تیراندازی نیروهای مرزبانی مواجه شده و در نتیجه این تیراندازی دست‌کم ۳ درویش به شدت زخمی شده‌اند.

گفته می‌شود زخمی‌شدگان که هویت آنها تاکنون مشخص نشده است به بیمارستان‌های مریوان در استان کردستان و پنجوین در اقلیم کردستان منتقل شده‌اند. وضعیت یکی از این افراد وخیم گزارش شده است.

هم‌اکنون بیش از هزار درویش پس از عبور از گذرگاه مرزی باشماق وارد خاک اقلیم کردستان شده و از سوی نیروهای امنیتی این منطقه محاصره شده‌اند.

شیخ محمد کسنزانی، رهبر طریقت قادری کسنزانی ساکن شهر سلیمانیه اقلیم کردستان روز ۱۴ تیر در آمریکا درگذشت و قرار است فردا مراسم خاک‌سپاری وی در شهر سلیمانیه برگزار شود.