تمایل نخست‌وزیر ژاپن بر توقف صادرات نفت ایران

ویلیام هاگرتی سفیر آمریکا در ژاپن می‌گوید که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و شنزو آبه نخست‌وزیر ژاپن، به صورت مشترک تمایل دارند صادرات نفت ایران متوقف شود.

خبرگزاری رویترز یکشنبه ۲۸ آوریل به نفل از هاگرتی گزارش داده است که دونالد ترامپ و شینزو آبه ابراز امیدواری کرده‌اند تا «ایران راه خود را تغییر داده و مسیری مسالمت‌آمیز و رو به جلو برگزیند».

این سخنان پس از آن مطرح می‌شود که ترامپ و آبه اخیرا با یکدیگر در واشینگتن دیدار کرده‌اند. تا کنون ژاپن به اظهارات سفیر آمریکا واکنش نشان نداده است.

این در حالی است که ژاپن یکی از خریداران نفت ایران بود و برای ادامه خرید نفت، مشمول معافیت موقت از آمریکا شده بود. اما ایالات متحده هفته گذشته اعلام کرد معافیت‌ها را تمدید نخواهد کرد. ژاپن گفته بود که تلاش می‌کند مجددا از معافیت برخوردار شود.

ماه نوامبر ۲۰۱۸، آمریکا بسته دوم تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفت که شامل تحریم نفت هم می‌شود. این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به صورت یک‌جانبه‌، خروج از توافق هسته‌ای منعقد شده در سال ۲۰۱۵ را اعلام کرد.

در کنار تحریم‌ها، آمریکا معافیت‌هایی شش ماهه به هشت کشور به منظور ادامه خرید نفت از ایران به مدت ۶ ماه ارائه داد. این کشورها عبارتند از چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان.

هفته گذشته ترامپ اعلام کرد معافیت‌ها را تمدید نخواهد کرد و این کشورها فرصت دارند تا اول ماه مه، خرید نفت از ایران را به صفر برسانند، در غیر این صورت با مجازات‌های آمریکا روبرو خواهند شد.