تظاهرات علیه بشار اسد در ادلب 

مخالفان بشار اسد در ادلب ظهر جمعه ۱۴ سپتامبر/ ۲۳ شهریور به خیابان آمدند. آنها پرچم سه رنگ سبز، سفید و سیاه با ستاره‌های حک شده بر آن را همراه داشتند؛ همان نشان مخالفان بشار اسد در سال ۲۰۱۱.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرده که مخالفان بشار «خیابان‌ها را پر کردند» و «شعارهای علیه بشار اسد شنیده می‌شد».

برپایه این گزارش معترضان سکوت جامعه بین‌المللی علیه حملات نظامی بشار اسد و حامیانش به ادلب را محکوم کردند و خواستار حفاظت جامعه بین‌المللی از چهار میلیون غیرنظامی از جمله حدود یک میلیون کودک در این استان در مقابل حملات نظامی رژیم بشار اسد شدند.

معترضان دست‌نوشته‌های به همراه داشتند که بر آن نوشته بود: «آزادی ابدی از بشار اسد». معترضان همچنین شعار می‌دادند: «هیچ جایگزینی برای سقوط نظام وجود ندارد». «مردم خواهان سرگونی نظام هستند» از دیگر شعارهای معترضان بود.

آنها همچنین علیه توافق نظامی بشار اسد و روسیه برای اقدام نظامی علیه ادلب شعار دادند.

نیروهای نظامی بشار اسد از هفته گذشته حملات نظامی به ادلب را آغاز کرده‌اند. بنا بر گزارش رسانه‌ها در جریان این حملات ده‌ها غیرنظامی کشته شدند.

بشار اسد و حامیان او، جمهوری اسلامی ایران و روسیه، به بهانه تسلط «گروه‌های تروریستی» بر ادلب حمله نظامی به این استان را در دستور کار قرار داده‌اند.

وصام زرقا مدرس دانشگاه در ادلب اما به خبرگزاری «آسوشیتد‌پرس» گفته که ادعای تسلط نیروهای نزدیک به القاعده بر ادلب نادرست است و تظاهرکنندگان نیز امروز با همراه داشتن پرچم سه رنگ  ادعای بشار اسد در این باره را رد کردند.

این حملات با واکنش کشورهای دیگر روبرو شده اما تا به حال اقدام عملی برای مقابله و یا جلوگیری آن صورت نگرفته است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه صبح جمعه ۱۴ سپتامبر تلفنی با اعضای شورای امنیت درباره آخرین تحولات سوریه گفت و‌گو کرد. خبرگزاری «رویترز» درباره محتوای این گفت و‌گو جزئیات بیشتری را منتشر نکرده است.

او قرار است که دوشنبه ۱۷ سپتامبر با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در سوچی دیدار کند.

دولت رجب طیب اردوغان در ترکیه نسبت به اقدام نظامی و بمباران ادلب توسط بشار اسد هشدار داده و نیروهای نظامی خود را در مرز سوریه به حالت آماده‌باش قرار داده است.

به گزارش منابع خبری و نهادهای بین‌المللی ناظر بر وضعیت سوریه، از آغاز حملات بشار اسد به ادلب بیش از ۴۰ هزار تن آواره شده‌اند.

ادلب یکی از مناطقی است که هنوز بشار اسد بر آن مسلط نشده است و نزدیک به ۱,۵ میلیون تن از آوراگان سوری به این استان گریخته‌اند. معترضان در تظاهرات امروز گفته‌اند که نمی‌خواهند در مناطق تحت کنترل بشار اسد زندگی کنند.

کلیپی از تظاهرات مردمی علیه بشار اسد: