تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند موقعیت انفجار تهران در نزدیکی مراکز تولید موشک بوده است

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند موقعیت وقوع انفجار اخیر در ایران کوه‌های شرق پایتخت بوده است که به اعتقاد تحلیلگران در زیر آنها شبکه‌ای از تونل‌های زیرزمینی و مراکز تولید موشک قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آنچه که در ساعات ابتدایی روز جمعه منفجر شد و گلوله‌ای از آتش و دود را در حومه شرقی تهران به آسمان فرستاد و همچنین دلیل آن هنوز دقیقا مشخص نشده است.

بر اساس این تصاویر، تاسیسات  مهمات سازی و ساختمان‌های تولید موشک‌های کروز در نزدیکی محوطه‌ای قرار دارند که آثار سوختگی ناشی از انفجار در آن مشاهده می‌شود.

پاسخ نامعمول حکومت در پی انفجار تاکیدی است بر ماهیت حساس منطقه‌ای که بازرسان بین‌المللی معتقدند جمهوری اسلامی دو دهه پیش در آنجا دست به آزمایش‌های انفجاری شدید برای ساخت سلاح هسته‌ای زده است.

بامداد جمعه ۶ تیرماه نور گسترده و مشکوکی در شرق تهران دیده شد که عکس‌ها و فیلم‌های آن به سرعت در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت. از آن زمان تاکنون در غیاب رسانه‌های آزاد در ایران این حادثه مشکوک مورد سوال و بررسی کاربران ایرانی قرار دارد.

مقامات و رسانه‌های حکومتی جمهوری اسلامی این نور و صدای مهیب را حاصل «انفجار یک مخزن گاز در منطقه عمومی پارچین» دانسته و مدعی هستند که «هیچ تلفاتی» نداشته است اما با توجه به سابقه پنهانکاری و دروغگویی که یکی از آخرین مثال‌های آن شلیک سپاه به هواپیمای مسافربری در سال گذشته بود، این روایت از همان ابتدا زیر سوال رفت.

بعد از وقوع حادثه بامداد جمعه، گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال خرابکاری در منطقه پارچین و وقوع این انفجار مطرح شد. برخی رسانه‌های اسرائیلی هم احتمال یک حمله سایبری علیه این تاسیسات را طرح کرده‌اند.

ایران اینترنشنال در تماس با سخنگوی دفتر نخست‌وزیری اسرائیل درباره گزارش‌های مربوط به نقش این کشور در انفجار بامداد جمعه در پارچین سوال کرد اما این دفتر از اظهارنظر در این زمینه خودداری کرد.  

زوی یهزکلی، تحلیلگر سیاسی کانال ۱۳ تلویزیون اسرائیل روز جمعه گفت به نظر می‌رسد انفجار در پارچین «در نتیجه یک حمله سایبری باشد».

ایگال اونا،‌ رییس شبکه ملی سایبری اسرائیل، اوایل خردادماه در یک کنفرانس خبری گفت: «زمستان سایبری در راه است و حتی سریع‌تر از آن‌چه که حدس می‌زدم، می‌آید.»

فاینشنال تایمز روز ۱۲ خردادماه اعلام کرده بود ایران در روزهای پنجم و ششم اردیبهشت‌ماه به شبکه آب‌رسانی روستایی در اسرائیل حمله سایبری کرده بود.

مقام‌های اسرائیل درباره انفجار بامداد جمعه در تهران تاکنون اظهارنظری نکرده‌اند و مقام‌های جمهوری اسلامی هم اصرار دارند ماجرا را در حد یک انفجار در مخازن سوخت خلاصه کنند.