ترور فخری‌زاده؛ رخنه امنیتی اسرائیل در ایران

ترور محسن فخری‌زاده در دل خاک ایران نه‌فقط ضربه‌ای روانی به مقامات جمهوری اسلامی وارد کرده، بلکه بار دیگر نشان داد دستگاه‌های اطلاعاتی این رژیم برخلاف ادعاها، کاملاً ضربه‌پذیر است؛ مسئله‌ای که حتی برخی مقامات نظام هم به آن اذعان کرده‌اند.

به گزارش «تلویزیون آزادی» محسن فخری‌‌زاده، دانشمند هسته‌ای ایران و عضو ارشد سپاه پاسداران که پروژه «آماد» را مدیریت می‌کرد، ساعت ۱۴٫۳۰ دقیقه روز جمعه هفتم آذر در تهران به دام مأموران احتمالاً نهادهای اطلاعاتی اسرائیل افتاد و با چهار گلوله کشته شد؛ تروری که بلافاصله خبرش مانند بمب در رسانه‌ها منفجر شد و در صدر اخبار و تحلیل‌ها قرار گرفت.

دقایقی پس از کشته شدن فخری‌زاده، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی که گویا از خواب نیمروزی بیدار شده بود، گفت «همه دانشمندان صنعت هسته‌ای کشور در سلامت کامل به سر می‌برند و برای هیچ‌کدام آن‌ها حادثه‌ای پیش نیامده است.» اما لحظاتی بعد خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران تائید کرد که فرد شماره یک پروژه اتمی ایران، ترور و کشته شده است.

وقتی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل فروردین ۱۳۹۷ در مراسم رونمایی از اسناد سرقت شده مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی گفته بود «دکتر محسن فخری‌زاده؛ این نام را به خاطر بسپارید» هیچ‌کس فکرش را هم نمی‌کرد که منظور او چیست و قرار است با این نام چکار کند.

درست ۳۲ ماه بعد از مراسم رونمایی اسنادی که از تهران به سرقت رفته بود، مأموران اسرائیل بار دیگر به تهران آمدند و این بار یک مهره کلیدی را شکار کردند؛ مهره‌ای که در پروژه مخفیانه موسوم به آماد فعالیت می‌کرد. این پروژه در پی آن است که نخستین بمب هسته‌ای را برای جمهوری اسلامی به ارمغان بیاورد؛ اما دولت اسرائیل بارها تأکید کرده است که به هر قیمتی مانع دستیابی رژیم ایران به بمب اتمی خواهد شد.

اگرچه جمهوری اسلامی مدعی است که در پی تولید بمب اتمی نیست؛ اما یکی از گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که سال ۲۰۱۵ منتشر شده، نشان می‌دهد این نهاد از سال ۲۰۰۵ از جزئیات پروژه آماد مطلع بوده است.

مأموران اطلاعاتی اسرائیل بیخ گوش رژیم ایران

ترور محسن فخری‌زاده در دل خاک ایران نه‌فقط ضربه‌ای روانی به مقامات جمهوری اسلامی وارد کرده، بلکه بار دیگر نشان داد دستگاه‌های اطلاعاتی این رژیم برخلاف ادعاها، کاملاً ضربه‌پذیر است؛ مسئله‌ای که حتی برخی مقامات نظام هم به آن اذعان کرده‌اند: نفوذ دستگاه اطلاعاتی اسرائیل به لایه‌های حفاظتی مسئولان ارشد رژیم ایران؛ حتی از رگ گردن نزدیک‌تر!

جمهوری اسلامی بارها ادعا کرده است که «اشراف کامل اطلاعاتی» به کشور و حتی منطقه دارد و قادر به خنثی کردن هر «توطئه»ای است. حتی علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ۲۵ آذر ۱۳۹۶ در اظهارنظری مدعی شده بود «هیچ تهدید امنیتی متوجه مسئولان نیست. آن مال دهه ۶۰ بود که ترور می‌کردند. ضمن اینکه ما دستگاه‌های اطلاعاتی قوی داریم. باید بساط حفاظت از شخصیت‌ها را جمع کنیم.»

هنوز سه سال از این ادعای شمخانی نگذشته بود که تیم ۱۲ نفره ترور اسرائیل به قلب خاک ایران زد و فخری‌زاده و محافظانش را برای همیشه از میان برداشت. حالا صدای خیلی از مقامات ارشد رژیم ایران هم در آمده که این چه سطح از کار اطلاعاتی – امنیتی سپاه و وزارت اطلاعات است که مأموران اسرائیل بیخ گوش مسئولان ما می‌آیند و آن‌ها را حذف می‌کنند.

شاید انتقادها بیش از هر نهادی، متوجه سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و «سپاه حفاظت انصارالمهدی» است که مسئولیت حفاظت فیزیکی شخصیت‌های رژیم ایران را بر عهده ‌دارند. مسئله نفوذ اطلاعاتی اسرائیل در ایران فراتر از تصور است، به طوری مقامات جمهوری اسلامی از جمله حسین دهقان، مشاور نظامی علی خامنه‌ای به «رخنه، شکاف و نفوذ امنیتی» اذعان کرده‌اند.

محسن رضایی، از فرماندهان سپاه هم در نامه‌ای به حسن روحانی از عملکرد نهادهای امنیتی انتقاد کرده و گفته است که اگر ترورها ادامه پیدا کنند «نشانگر ضعف سازمان‌های اطلاعاتی کشور خواهد بود.» البته او ظاهراً فراموش کرده است که ترور فخری‌زاده در ادامه ترور مجید شهریاری، مصطفی احمدی روشن، مسعود علی‌محمدی و داریوش رضایی‌نژاد است.

با حذف فیزیکی فخری‌زاده که از او به عنوان «پدر هسته‌ای ایران» هم یاد می‌شود، حالا امنیتی که جمهوری اسلامی تاکنون مدعی آن بود، بیش از هر زمان دیگری دستمایه تمسخر مردم شده است. اتفاقی افتاده است که هواداران رژیم ایران نمی‌توانند از جمله معروفشان یعنی «عوضش امنیت داریم» استفاده کنند.

تحریریه آزادی