ترامپ: رهبر ایران مواظب حرف زدن خود باشد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به سخنان اخیر علی خامنه‌ای رهبر ایران در نماز جمعه تهران واکنش نشان داد و از وی خواست که مواظب حرف زدن خود باشد.

رهبر ایران روز ۲۷ دی ماه پس از هشت سال برای نخستین بار در نماز جمعه تهران حضور یافت و همچون همیشه از آمریکا به عنوان دشمن اصلی و مسبب کلیه مشکلات کشورش یاد کرد. خامنه‌ای البته این بار اروپا را نیز از گزند انتقاد‌های خود در امان نگذاشت و رویکرد آنها در تبعیت از آمریکا در خصوص توافق هسته‌ای وین را به شدت محکوم کرد

آیت الله خامنه‌ای در گوشه‌ای از سخنان خود که به ظاهر رئیس جمهوری آمریکا آنرا ملاک اصلی واکنش خود قرار داده از مقامات آمریکایی به عنوان «دلقک‌هایی» نام برده که به سخیف‌ترین شکل ممکن به مردم ایران دروغ می‌گویند.

علی خامنه‌ای در این خصوص تصریح کرده بود: «این دلقکهای آمریکایی که بدروغ و با کمال رذالت میگویند که ما در کنار مردم ایرانیم، ببینند مردم ایران چه کسانی هستند. آن چند صد نفری که به عکس سردار شهیدِ باافتخار ما اهانت میکنند، آنها مردم ایرانند یا این جمعیّت میلیونی عظیمی که در خیابانها نشان میدهند خودشان را؟»

رهبر ایران که به نظر می‌آمد به بخشی از ادعاهای اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که گفته بود در کنار مردم و معترضان ایرانی است،‌ پاسخ می‌داد در ادامه سخنان خود تاکید کرده بود: «سخنگویان دولت شریر آمریکا مدام تکرار میکنند که ما در کنار مردم ایرانیم. دروغ میگویید! اگر در کنار مردم ایران هم باشید برای این است که خنجر زهرآلود خود را به سینه‌ی مردم ایران فرو کنید. البتّه تا حالا نتوانسته‌اید، بعد از این هم حتماً نخواهید توانست هیچ غلطی بکنید.»

آقای ترامپ برای واکنش به این سخنان مثل همیشه قبل از هر چیز دست به توئیت شد و با انتشار پیامی نوشت: «به اصطلاح رهبر معظم ایرن که این روزها دیگر منزلت چندانی ندارد حرف‌های بدی در باره آمریکا و اروپا زده است. اقتصاد آنها در حال فروپاشی است و مردم این کشور در رنج به سر می‌برند. او بهتر است حسابی مواظب حرف زدن خود باشد.»

گفتنی است که علی خامنه‌ای در خطبه های نماز جمعه روز گذشته تهران دولت‌های اروپایی طرف برجام را به دلیل فعال کردن ساز و کار حل اختلاف توافق هسته‌ای که رهبر ایران آنرا «تهدید سه کشور اروپایی» خواند «پادوی آمریکا» توصیف و تاکید کرد که از گذشته نیز به آنها اعتماد نداشته است.