تحقیر رژیم ایران در هوای سرد مسکو

شاید در هیچ دوره دیگری دستگاه سیاسی ایران به اندازه این روزها دچار حقارت و سرشکستگی نشده است. سفر بدون هماهنگی رئیس قوه مقننه به روسیه و دست رد رئیس‌جمهوری این کشور به سینه او، اوج این حقارت است؛ رویداد ناامیدکننده‌ای که حتی صدای برخی مقامات رژیم ایران را هم درآورده و موجب خشم جناح تندروی حکومت شده است.

به گزارش «تلویزیون آزادی» محمدباقر قالیباف، سردار، شهردار و خلبان سابق و رئیس کنونی مجلس رژیم ایران این روزها در صدر اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان نشسته است. ماجرای او از آنجا آغاز شد که رسانه‌های حکومتی گزارش دادند قرار است قالیباف با پیام رهبر رژیم ایران به مسکو برود و با ولادیمیر پوتین دیدار کند. محتوای پیام علی خامنه‌ای به پوتین منتشر نشده و حتی موضوع آن هم معلوم نیست.

اصرار قالیباف برای رفتن به مسکو از چندماه قبل شروع شد و دیدارهای متعددی با سفیر مسکو در تهران صورت گرفت تا روس‌ها متقاعد کند که با پوتین دیدار داشته باشد. روس‌ها مکرراً به او گفته بودند چنین دیداری به دلیل جایگاه او و نیز پروتکل‌های بهداشتی ممکن نیست. گفته می‌شود وزیر خارجه رژیم نیز صراحتاً به قالیباف، ناممکن بودن این دیدار را یادآور شده بود.

بعداً گفته شد که طبق پروتکل‌های بهداشتی پوتین، قالیباف می‌بایست در فرودگاه‌های تهران و مسکو آزمایش کرونا بدهد؛ اما بعداً که مشخص شد پوتین علاقه‌ای به دیدار ندارد، قالیباف مدعی شد که پروتکل‌های او را نپذیرفته است.

سرانجام رئیس مجلس رژیم ایران روز یکشنبه ۱۹ بهمن به مسکو رسید و عکس‌هایی از قدم زدن او و همراهانش در خیابان‌های برفی و سرد این شهر در رسانه‌ها منتشر شد؛ تصاویری تحقیرآمیز که برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی با تصاویر حضور محمدرضا شاه پهلوی در سفر مسکو مقایسه می‌کنند؛ سفری که ۳۱ خرداد ۱۳۴۴ خورشیدی انجام و با استقبال گرم مقامات شوروی سابق مواجه شد.

قالیباف در نهایت پیام رهبرش را به ویچسلاو والودین، رئیس مجلس دومای روسیه تحویل داد و آرزوی دیدار با پوتین فعلا بر دلش ماند.

محمد مهاجری، فعال سیاسی اصولگرا در واکنش به دیدار نکردن پوتین با رئیس مجلس ایران نوشت: «خاک بر سر من که بادمجان دورقاب چین‌های ‎رئیس مجلس مملکتم برای عکس او با ‎پوتین، برای مصرف در ‎انتخابات ۱۴۰۰ تاریخ دیدار را به دروغ جعل می‌کنند. بعد بارها به سفیر روسیه التماس می‌کنند و وقتی نه می‌شنوند به دروغ می‌گویند پروتکل روسیه را نپذیرفتیم. چنین ‎ذلت و ‎خفتی در دوره ‎قاجار هم نبوده.»

تحقیر نظام حاکم بر ایران به دلیل سفر تاریخی قالیباف به مسکو، شوک بزرگی را به مقامات ارشد رژیم وارد کرده و حالا برخی‌ها تلاش می‌کنند از سنگینی این ماجرا بر دوش نظام بکاهند؛ از جمله حسین شریعتمداری، نماینده خامنه‌ای در موسسه کیهان که به شبکه افق سیما رفت و در برنامه جهان‌آرا مدعی شد «موضوع سفر آقای قالیباف انتقال پیام نبود و انتقال پیام به سفر اضافه‌ شده بود. با اطلاع عرض می‌کنم اصل سفر یک چیز جدا بود و یک پیامی هم ضمیمه شده بود؛ البته پیام بسیار مهمی بود.»

بی‌اعتنایی رئیس‌جمهوری روسیه به فرستاده ویژه رهبر رژیم ایران که حامل «پیامی مهم» بود، در حالی است که علی خامنه‌ای رویکرد «نگاه به شرق» را اساس سیاست خارجی خود قرار داده و به دستگاه دیپلماسی‌اش تأکید کرده است که دست از غرب بشویند و به کشورهایی مانند چین و روسیه تکیه کنند. علاوه بر این، مقامات رژیم ایران همواره مدعی‌اند که روسیه «متحد استراتژیک» ایران محسوب می‌شود؛ اما حالا سردی هوای مسکو چنان بر تن نظام نشسته که حرفی برای گفتن باقی نمانده است.

بسیاری از ناظران می‌گویند بی‌اعتنایی پوتین به قالیباف، در اصل نادیده گرفتن علی خامنه‌ای و پیامش بوده است. شاید پوتین به خاطر قرارداد ۲۵ ساله ایران با چین که بر اساس آن قرار است صنعت نفت و گاز و حمل‌ونقل کشور به کنترل این ابرقدرت اقتصادی درآید، از دست رهبر رژیم ایران ناراحت و دل‌چرکین است. به طور قطع پوتین انتظار داشت چنین قراردادی با روسیه منعقد شود تا بتواند مابقی ثروت‌های طبیعی ایران را مانند دریای خزر از آن خود کند؛ اما حالا که این اتفاق نیفتاده، پیام (دلجویی) خامنه‌ای به دردش نخواهد خورد.