تجمع سراسری بازنشستگان در اعتراض به وضع معیشتی

بازنشستگان تامین اجتماعی با تجمع دوباره در بیش از ۱۱ استان ایران نسبت به وضعیت معیشتی خود اعتراض کردند.

به گزارش «تلویزیون آزادی» این بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی خواهان همسان‌سازی حقوق و سایر مزایای خود با شاغلان هستند و می‌گویند میزان عیدی پرداختی بازنشستگان نیز باید با میزان عیدی شاغلان تحت پوشش تامین اجتماعی برابر باشد.

بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی که طی سال‌های گذشته نسبت به میزان پرداخت حقوق و سایر مزایای خود معترض بودند، در اقدامی هماهنگ و سراسری امروز یکشنبه ۱۴ دی در شهرهای تهران، اصفهان، تبریز، مشهد، خرم آباد، شیراز، اراک، سنندج، قزوین، کرمانشاه و اهواز تجمع اعتراضی برگزار کردند و خواهان رسیدگی به مشکلات معیشتی خود شدند.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، بازنشسته‌های کارگری در تهران و مراکز استان‌های فارس، کردستان، البرز، قزوین، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، همدان،‌ لرستان، اصفهان و خوزستان در مقابل ساختمان اداره‌کل تامین اجتماعی تجمع و نسبت به سطح پایین مستمری‌ خود اعتراض کردند.

 

در بیانیه‌ پایانی بازنشستگان اشاره شده که خواسته آن‌ها متناسب‌سازی عادلانه حقوق، پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی و افزایش مستمری به میزان هزینه‌های زندگی است. آن‌ها همچنین به دریافت حقوق پایین‌تر از «خط فقر» انتقاد کرده‌اند.

در بخشی از این بیانیه ضمن اشاره به نامه‌نگاری و پیگیری‌های قبلی نوشته شده است:‌ «با تمامی این‌ها، باز هم راهی به جز تجمع، آن‌هم در این شرایط کرونایی نداریم.» آن‌ها بر استفاده از حق برگزاری تجمع در صورت عدم رسیدگی به مطالباتشان تاکید کرده‌اند.

ویدیوهایی از تجمع‌ها در خرم‌آباد، تبریز،‌ کرج،‌ شوش دانیال، اهواز،‌ مشهد، سنندج، قزوین، تهران و شیراز منتشر شده است. در برخی از این تجمع‌ها بازنشستگان ضمن حمل پلاکاردهایی شعار می‌دهند «فقط کف خیابون،‌ بدست میاد حقمون»، «کشتی بازنشسته،‌ دیگر به گل نشسته»،‌ «روحانی حیا کن،‌ تحریمارو رها کن».