بنزین کارش را کرد؛ افزایش ۲۰ درصدی قیمت کالاها

وزیر صنعت ادعا کرده است که افزایش قیمت بنزین اثر تورمی ۲٫۶ درصدی بر کالاها دارد؛ اما با گذشت یک ماه و چند روز از سهمیه‌بندی و افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت بنزین، گزارش‌های میدانی نشان می‌دهند بسیاری از اقلام مصرفی و خدمات ضروری به طور میانگین ۲۰ درصد رشد قیمت داشته‌اند.

به گزارش «شبکه آزادی» شوک ارزی پارسال، تعمیق رکود و افزایش قیمت بنزین فشار بی‌سابقه‌ای را به طبقات آسیب‌پذیر وارد کرده و ۱۴ میلیون کارگر در سخت‌ترین شرایط معیشتی طی ۴۰ سال گذشته روزگار می‌گذرانند. بااین‌حال، مقامات رژیم از جمله حسن روحانی مدعی‌اند که «اقتصاد ایران ثبات پیدا کرده» و مردم در «آرامش اقتصادی» به سر می‌برند.

از سوی دیگر، برخی مقامات رژیم به آشفتگی اقتصادی اذعان کرده‌اند؛ از جمله اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری که روز ۲۵ آذر در یک سخنرانی به «ضعف‌های مدیریتی» جمهوری اسلامی اذعان کرده و گفته «میزان صادرات نفت به شدت کاهش یافته است.» جهانگیری در یک سخنرانی دیگر نیز گفته است «من هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم که کشور مستقلی مثل هند نیز حاضر به تبعیت از آمریکا شود و از ایران نفت نخرد.»

هم‌زمانی تحریم‌های خُردکننده خارجی با کاهش مشروعیت داخلی رژیم را دچار خطاهای پی‌درپی استراتژیکی در تصمیم‌گیری و پرت‌گویی در گفتار سیاسی کرده است. جمهوری اسلامی این روزها بیش از هر زمان دیگری در فهم زبان و خواسته‌های مردم عاجز است. در حالی ‌که مردم در خیابان‌ها علیه ستم رژیم و مشکلات اقتصادی فریاد می‌زنند، جهانگیری می‌گوید «اگر بتوانیم آمریکا را با شکست مواجه کنیم این کار در تاریخ ایران ثبت خواهد شد.»

به نظر می‌رسد در غفلت نهادهای جمهوری اسلامی اوضاع برای مردم طی ماه‌های آینده سخت‌تر از اکنون شود. کارشناسان اقتصادی می‌گویند هنوز بار تورمی بنزین به طور کامل بر روی کالاها تخلیه نشده ولی در ماه‌های آینده، نرخ تورم روند پرشتاب‌تری خواهد گرفت.

مرکز آمار ایران نرخ تورم دوازده‌ماهه منتهی به آبان را ۴۱٫۱ اعلام کرده است. این رقم نسبت به ماه قبل آن ۹ دهم درصد کاهش یافته ولی انتظار می‌رود با اعلام نرخ تورمِ آذرماه در روزهای آینده، روند افزایشی نرخ تورم رسماً اعلام شود.

بااین‌حال، گزارش‌های میدانی «شبکه آزادی» نشان می‌دهد قیمت اغلب کالاهای اساسی شامل برنج، گوشت، روغن، قند، چای، شکر، میوه و سبزیجات، گوشت مرغ، تخم‌مرغ و رب گوجه‌فرنگی بین ۱۰ تا ۲۵ درصد افزایش یافته‌اند.

همچنین پس از افزایش قیمت بنزین، حمل‌ونقل بیشترین افزایش قیمت را تجربه کرده است. تاکسی‌ها در پایتخت و سایر شهرها نرخ کرایه‌های خود را افزایش داده‌اند و وانت‌های حمل بار نیز ۳۰ درصد به کرایه‌های خود افزوده‌اند.

رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای کار نیز به خبرگزاری ایلنا گفته است «با فرونشستن بار روانی گرانی بنزین، متوجه شدیم که این گرانی بین ۱۲ تا ۱۸٫۳ درصد، قیمت کالاها و خدمات را افزایش داده است؛ با این حساب،  نه ۲ درصدِ دولت درست است و نه آمارهای بانک مرکزی و بودجه؛ آمار واقعی، تاثیر ۱۲ تا ۱۸٫۳ درصدی است.»

این در حالی است که رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت با استناد به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس و بانک مرکزی، مدعی شده بود که تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین ۲٫۶ تا ۴ درصد خواهد بود.

کنترل تورم در ۲۱ ماه گذشته برای جمهوری اسلامی تقریباً ناممکن شده است. افزایش بی‌رویه حجم نقدینگی تا ۲ تریلیون تومان، شوک ارزی و کسری بودجه دولت از جمله دلایل ناتوانی رژیم در مهار تورم محسوب می‌شوند.

مجتبی احمدی