بستگان قربانیان هریرود: از خون عزیزانمان نمی‌گذریم

شماری از وابستگان قربانیان هریرود در مرز ایران و افغانستان برای پی‌گیری همه‌جانبه قضیه از سوی حکومت افغانستان پافشاری کردند.

به گزارش تلویزیون آزادی، روز پنج‌شنبه ۸ خردادماه ۹۹، گروهی از بستگان قربانیان مرز هریرود که در ۱۲ اردیبهشت ماه سال جاری از سوی مرزبانان ایرانی به رودخانه هریرود انداخته و بسیاری از آنان غرق شدند برای پیگیری همه جانبه این قضیه در یک نشست خبری با حضور والی هرات، از سوی حکومت افغانستان پافشار کردند.

محمدجان میرزایی، از بستگان قریانیان این حادثه، در این نشست خبری گفت، جنایتی که رخ داده باید با جدیت پی‌گیری شود و خانواده‌های قربانیان، از خون عزیزان‌شان نمی‌گذرند.

داوود نورزی، یکی دیگر از نزدیکان قربانیان ادعا دارد، افرادی که از این حادثه جان سالم به در بُرده‌اند، به دلیل وحشت‌ ناشی از کشتار کارجویان، دچار بیماری‌های روانی شده‌اند. او تأکید دارد که حکومت افغانستان باید مسأله را از طریق نهادهای حقوق بشری جهانی دنبال کند.

بستگان قربانیان، خواهان به کیفر رساندن عاملان کشتار کارجویان و پرداخت غرامت از سوی ایران، به بازماندگان و خانواده‌های قربانیان هستند.

از سویی هم، سیدوحید قتالی والی هرات، در این نشست خبری، به خانواده‌های قربانیان اطمینان داد که خون قربانیان این حادثه پای میز گفت‌وگوهای سیاسی معامله نمی‌شود. او از ارائه جزییات بیش‌تر در پیوند این رویداد خودداری کرد و ابراز نظر در این مورد را، صلاحیت وزارت خارجه افغانستان دانست.

این در حالی است که به تازگی، یک هیأت دیپلمات‌های ایرانی به ریاست معاون حقوقی وزارت خارجه این کشور، برای گفت‌وگو با مقام‌های حکومت افغانستان، به کابل سفر کرده است.

 ۵۷ کارجوی افغان در ۱۲ اردیبهشت ماه سال جاری، زمانی که از منطقه‌ی «دهانه‌ی ذوالفقار» وارد خاک ایران شدند، از سوی مرزبانان ایرانی شکنجه و سپس به رودخانه انداخته شدند. در این رویداد بیش از ۲۰ مهاجر افغان جان‌باختند که در میان قربانیان سه کودک نیز بودند.