بستن محور کهنوج به بندرعباس توسط کارگران معادن آسمینون منوجان

کارگران معادن آسمینون منوجان در اعتراض به تعطیلی معادن، محور کهنوج به بندرعباس را بستند.

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از “کمپین فعالین بلوچ”، روز یکشنبه ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۰، کارگران شرکت معادن آسمینون منوجان به دلیل تعطیلی معادن و بیکار شدن بیش از ۱۲۰۰ نفر به نشانه اعتراض محور کهنوج به بندرعباس را بستند.

مقبلی معاون معدنی اداره کل صمت جنوب کرمان در رابطه با تعطیلی معادن فاریاب با رسانه های داخلی، کمبود سیمان و عدم اختصاص سهمیه آن را علت تعطیلی شرکت معادن فاریاب عنوان کرده است.

حسینی معاون فرماندار منوجان نیز خبر داده که نوبخت مدیرعامل شرکت معادن فاریاب از سمت خود استعفا داده است و علیمحمدی رئیس هیئت مدیره شرکت با توجه به اتمام قرارداد کارگران اعلام کرده است که بعد از رفع مشکلات موجود فعالیت معدن را از سر خواهد گرفت.

نماینده شورای کارگری با گلایه از مدیران معدن که از ١۶ نفر از کارگران بدلیل اعتراضات کارگری شکایت کرده اند گفت: «این کارگران صرفا برای دفاع از حقوق خود و همکارانشان اعتراض کرده اند.»

در تاریخ ۹ تیرماه ۹۹، به دلیل عدم دریافت معوقات مزدی دست از کار کشیده و اعتصاب کرده بودند که مدیران این شرکت از ده ها کارگر اعتصاب کننده شکایت کردند.

در شرکت معادن آسمینون منوجان بیش از ١٢٠٠ نفر مشغول به کار هستند که با تعطیلی آن اقتصاد خانواده های زیادی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

همچنین در نوروز ۱۴۰۰، کارگران ابنیه فنی راه آهن جنوب شرق زاهدان نسبت به عدم پرداخت حقوق و عیدی، سنوات اسفند ماه ۹۹، بین ماه رمضان سال‌های ۹۸، ۹۹ و مشکل بیمه تأمین اجتماعی خود، اعتراض کرده بودند.