برگزاری جلسه رسیدگی به اتهامات علی عزیزی در دادگاه کیفری تبریز

 جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علی عزیزی، فعال ترک (آذربایجانی)، روز چهارشنبه ۳۰ مهر در دادگاه کیفری دو شهرستان تبریز برگزار شد. جلسه دادگاه آقای عزیزی در بخش نخست این پرونده نیز در تاریخ ۲۴ شهریور ۹۹ در دادگاه انقلاب تبریز برگزار شده است.

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از هرانا، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علی عزیزی، فعال ترک (آذربایجانی) در بخش دوم پرونده، روز چهارشنبه ۳۰ مهر ۹۹ در شعبه ۱۰۷ دادگاه کیفری دو شهر تبریز برگزار شد.

یک منبع مطلع در خصوص برگزاری این جلسه دادگاه  گفت: «در جریان این جلسه آقای عزیزی و وکیل مدافع ایشان به دفاع از اتهام انتسابی “نشر اکاذیب در فضای مجازی” درباره وی پرداختند و لایحه دفاعیه نیز به دادگاه تحویل داده شد. دادگاه در خصوص این اتهام به انتشار دو پست در صفحه شخصی آقای عزیزی استناد کرده است.»
جلسه دادگاه آقای عزیزی در بخش نخست این پرونده نیز در تاریخ ۲۴ شهریور ۹۹ در شعبه ۳ دادگاه انقلاب تبریز برگزار شد. آقای عزیزی در بخش نخست پرونده به “فعالیت تبلیغی علیه نظام و عضویت در گروه غیرقانونی گاماج” متهم شده است.

آقای عزیزی پیشتر در تاریخ ۱۹ تیر، پس از حضور در شعبه ۱۶ بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب تبریز جهت ارائه آخرین دفاع با اتهام نشر اکاذیب در فضای مجازی مواجه شده و بازپرس پرونده همچنین میزان مبلغ وثیقه آقای عزیزی را از ۵۰۰ میلیون تومان به ۶۵۰ میلیون تومان افزایش داد.

علی عزیزی در ۴ اسفندماه ۹۸ توسط ماموران امنیتی در منزل پدری خود در ارومیه بازداشت و در تاریخ ۶ فروردین ۹۹ با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی از زندان تبریز آزاد شد.

آقای عزیزی پیش از این به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی خود سابقه بازداشت و محکومیت دارد. وی پیشتر در جریان اعتراضات سراسری موسوم به “اعتراضات آبان ۹۸” بازداشت و توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان ارومیه به ریاست قاضی حمید گلی نژاد از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی” به پرداخت پانزده میلیون ریال جزای نقدی بدل از ۸ ماه حبس و ۲۰ ضربه شلاق محکوم شد. حکم شلاق و جزای نقدی آقای عزیزی روز دوشنبه ۱۹ خرداد ۹۹ به اجرا درآمد.