برگزاری جلسه دادگاه محمد مرادی پس از دو سال بلاتکلیفی

دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمد مرادی, شهروند اهل پیرانشهر توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب مهاباد به ریاست قاضی جواد غلامی برگزار شد. 

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از”حقوق بشر کردستان”، روز سه شنبه ۱۴ مرداد ماه ۱۳۹۹، محمد مرادی، اهل روستای قبر حسن، واقع در شهرستان پیرانشهر و محبوس در بند ۳ زندان نقده، توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهرستان به ریاست جواد غلامی برگزار شد و این فعال سیاسی دفاعیات خود به دادگاه ارائه کرد. محمد مرادی از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ در بازداشت و بلاتکلیف مانده است. این فعال سیاسی پیش از این در جلسه اول دادرسی از همین پرونده توسط شعبه مذکور در شهریور ماه ۱۳۹۸ محاکمه شده بود. 

براساس این گزارش، اتهامات محمد مرادی در این جلسه دادرسی عضویت در جمعیت های معارض کشور و خروج غیرقانونی از کشور عنوان شده و وکیل تعیین شده از سوی محمد مرادی در طی جلسه دادرسی که تا پایان وقت اداری ادامه داشت از وی دفاع کرد و ادامه جلسه دادرسی به زمان دیگری موکول شد. 

اولین جلسه رسیدگی به اتهامات احمد مرادی شهریور ۱۳۹۸ بدون حضور وکیل در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی مهاباد برگزار شده بود.

پیشتر یک منبع مطلع اعلام کرده بود که وضعیت جسمی محمد مرادی به‌ دلیل آسیب‌های ناشی از شکنجه‌های اعمال‌ شده بر وی در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران ارومیه،  وخیم است و همزمان از چندین بیماری رنج می‌برد. با این حال مسئولین زندان نقده وی را از رسیدگی‌های پزشکی محروم کرده‌اند.

محمد مرادی اهل روستای «قبرحسین» پیرانشهر در تاریخ ۲ اردیبهشت‌ ۱۳۹۷ پس از هماهنگی خانواده‌اش با سپاه پاسداران پیرانشهر بای بازگشت از اقلیم کردستان به ایران، در لحظه ورود به گذرگاه مرزی «کیله» سردشت از سوی نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد امنیتی در ارومیه منتقل شده بود. او به مدت ۴۵ روز در بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه برای انجام اعترافات اجباری مبنی بر «عضویت در حزب دموکرات کردستان ایران و بازگشت به ایران جهت عملیات مسلحانه» تحت شدیدترین شکنجه‌ها قرار گرفته است.

این شهروند کُرد در جلسه دادگاه همه اتهامات وارده را رد کرده و چندین بار تصریح کرده است که این اعترافات تحت شکنجه و اجبار از وی گرفته شده و  مجبور بوده اعترافات خود را نخوانده امضا کند. وی در سال ۱۳۹۷ چندین بار از دادگاه پیرانشهر درخواست فک قرار بازداشت موقت خود را کرده بود، اما شعبه ۲ کیفری این دادگاه با درخواست وی مخالفت کرده بود.

به گفته این منبع، قاضی جواد غلامی دو بار محمد مرادی رادر زندان نقده ملاقات کرده است و همکاری با سپاه پاسداران علیه احزاب اپوزسیون ک‌ُرد و پذیرش اتهامات مطرح شده از سوی این سازمان امنیتی-نظامی را به عنوان شروط پایان بلاتکلیفی وی عنوان کرده است. اما وی حاضر به همکاری نشده است و به همین دلیل تاکنون در بلاتکلیفی باقی مانده است.

محمد مرادی، ۳۵ ساله، متاهل و پدر دو فرزند است. وی همچنین برادر دو کولبر به نام‌های«صادق مرادی» و «عبدالرحمان مرادی» است که مهر ۱۳۹۸ در پی تیراندازی و شکنجه نیروهای سپاه پاسداران در منطقه مرزی «کوتران» قندیل کشته شده بودند.