برادر هوشمند علی‌پور: برادرم برای انجام اعترافات تلوزیونی تحت شکنجه قرار گرفته بود

هژار علی‌پور، برادر «هوشمند علی‌پور»، زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام گفت که حکم اعدام از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج برای برادرش «ربطی به پرونده جاری وی ندارد و تنها اقدامی انتقامی از سوی وزارت اطلاعات علیه خانواده علی‌پور» است.

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از “شبکه حقوق بشر کردستان”، هوشمند علی‌پور، شهروند اهل شهرستان سردشت در تاریخ ۸ دی‌ماه سال جاری به اتهام «بغی از طریق عضویت در حزب آزادی کردستان» به اعدام محکوم شده است. وی روز ۱۲ مردادماه سال ۱۳۹۷ به همراه «محمد استاد قادر» در گردنه «کلیخان» واقع در اطراف شهرستان بانه بازداشت شده بود.

به گفته هژار علی‌پور، « نیروهای امنیت۱ی آنها را به‌شدت مورد ضرب و شتم قرار داده و با حالتی بی‌هوش به اداره اطلاعات بانه منتقل کرده بودند. این شکنجه‌ها در اداره اطلاعات بانه نیز ادامه داشته است به‌ طوریکه در ۱۶ مردادماه و تنها چند روز پس از بازداشت اعترافات اجباری آنها از صدا و سیمای جمهوری اسلام پخش شده است».

هژار علی‌پور در ادامه گفت: « هوشمند پیشتر روز چهارشنبه سوری سال ۱۳۸۸ نیز از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و سپس به اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده بود، وی نهایتا به اتهامات اقدام علی امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و تبلیغ به نفع گروه‌های مخالف نظام به ۴ سال حبس و ۷۵ ضربه شلاق محکوم شده بود».

از آنجایی که هوشمندعلی‌پور در آن زمان کمتر از ۱۸ سال سن داشته است به کانون اصلاح و تربیت ارومیه و پس از مدتی به بند جوانان زندان ارومیه منتقل و حکم شلاق وی اجرا شده است. با اینکه هوشمند علی‌پور در سال ۱۳۹۲ با پایان حکم حبس از زندان ارومیه آزاد شده است، اما فشارهای اداره اطلاعات سردشت بر او و خانواده‌اش جهت وادار کردنش به همکاری با نهادهای امنیتی ادامه داشته است.

هوشمند علی‌پور برای رهایی از این فشارها به اقلیم کردستان عراق رفته و در آنجا به فعالیت‌های سیاسی پرداخته است. وی در سال ۲۰۱۴ به کشور ترکیه پناهنده شده، اما با شروع جنگ داعش در اقلیم کردستان به آنجا بازگشته و به عضویت حزب آزادی کردستان (پاک) درآمده است.

هژار علی‌پور می‌گوید« بازگشت هوشمند و محمد به داخل مرزهای ایران صرفا جهت فعالیت‌های سیاسی و تبلیغی بوده و تصاویر مهمات و اسلحه‌هایی که در برنامه‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی به آنها نسبت داده شده است ساختگی و اقداماتی جهت پرونده‌سازی بوده است».

وی در ادامه به به «همدستی نهادهای امنیتی و قضایی» در خصوص پرونده برادرش اشاره کرد و گفت:« حتی وکیل تعیینی پرونده برادرم نیز در دادگاه به اعترافات ساختگی او استناد کرده و هیچ دفاعی از او نکرده است».

هوشمند علی‌پور و محمد استادقادر روز ۲۸ آبان‌ماه پس  از ۱۰۸ روز بازداشت در بازداشتگاه‌ امنیتی وزارت اطلاعات به قرنطینه زندان سقز منتقل شدند. این دو زندانی سیاسی در این مدت تنها یک بار آن هم در حضور بازجویان امنیتی به صورت جداگانه در تاریخ ۶ و ٧ آبان ماه موفق به ملاقات‌های کوتاه با خانواده خود در بازداشتگاه اطلاعات سنندج شده‌اند.