بحران کمبود کالاهای اساسی در ایران در سایه تحریم‌ها

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشته است که دارایی‌های رژیم ایران در هند ته کشیده و دیگر پول مسدود شده‌ای در حسابش باقی نمانده که بتواند از این کشور برنج، چای و شکر وارد کند. وضع ایران در کشورهایی دیگری مانند کره جنوبی از این هم بدتر است؛ به طوری که دولت این کشور می‌گوید به ازای طلب مسدود شده ایران حتی کالا هم نمی‌فروشد. این در حال است که دولت جدید آمریکا حاضر به رفع تحریم‌های ایران نیست و اصرار دارد که نخست رژیم ایران باید به اجرای کامل تعهدات هسته‌ای خود بازگردد.

به گزارش «تلویزیون آزادی» آن‌طور که کارشناسان و ناظران پیش‌بینی می‌کردند، جو بایدن پس از وارد شدن به کاخ سفید، هیچ تحریمی را لغو یا تعلیق نکرد تا همه برنامه‌های اقتصادی رژیم ایران به هم بریزد. دولت بایدن صرفاً به پس گرفتن نامه دولت سابق ترامپ از سازمان ملل متحد بسنده کرده است؛ نامه‌ای که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا طی آن به سازمان ملل متحد اعلام کرده بود که «مکانیسم ماشه» یا سازوکار تحریم‌های جهانی را فعال کرده است.

در حالی که چشم امید مقامات رژیم ایران به کاخ سفید است تا دستور آزادسازی دارایی‌هایش را صادر کند، بایدن به یک نوع سکوت راهبردی روی آورده است و قصد دارد آن‌قدر صبر کند تا رژیم ایران با خستگی و استیصال پای میز مذاکره حاضر شود. این سکوت مرگبار بایدن برای رژیم ایران که در فساد، سوءمدیریت و بی‌پولی دست‌وپا می‌زند بسیار عذاب‌آور است.

در واقع استراتژی کوتاه‌مدت دولت آمریکا بر این اساس است که تحریم‌های مالی را ادامه دهد، دارایی‌های ایران در کشورهایی که از آن‌ها خرید می‌کند به اتمام برسد و رژیم ایران تحت‌ فشار اقتصادی، مجبور به دادن امتیازهای بیشتر شود؛ چنانکه طی هفته‌های اخیر این فشار در قیمت کالاها احساس شده و مردم ایران حالا اقلام غذایی را بسیار گران‌تر از گذشته می‌خرند.

مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه‌ به نقطه بهمن ۹۹ نسبت به بهمن ۹۸ را ۴۸ درصد اعلام کرده است. نرخ تورم نقطه به نقطه گروه مواد غذایی و خوراکی‌ها هم در بهمن ۶۶٫۸ درصد افزایش یافت. این در حالی است که مقامات دولتی پیش این از کاهش نرخ تورم و ثبات بازار ارز وعده داده بودند؛ اما رژیم ایران حالا وضعیتی مواجه شده که چالشی به مراتب سخت‌تر از گذشته است.

یکی از خطراتی که طی ماه‌های آینده ایران را تهدید می‌کند، کمبود کالاهای اساسی همچون برنج، روغن، مرغ و چای است. همین حالا شبکه‌های اجتماعی پر از فیلم‌هایی است که مردم در شرایط کرونایی برای خرید مرغ یا روغن صف کشیده‌اند. گفته می‌شود واردات روغن به شدت کاهش یافته و مرغداران هم با مشکل کمبود شدید خوراک طیور مواجه هستند.
از سوی دیگر خبرگزاری رویترز گزارش داده است که با ته کشیدن دارایی‌های ایران به روپیه نزد دو بانک هند، تجار این کشور صادرات خود به ویژه صادرات برنج، چای و شکر را به ایران متوقف کرده‌اند و از امضای قراردادهای جدید با این کشور خودداری می‌ورزند.

دارایی‌های ایران به روپیه نزد دو بانک هندی که تسهیل‌کننده تجارت با این کشور هستند، شدیداً کاهش یافته و صادرکنندگان هند مطمئن نیستند که خریداران ایرانی بتوانند به موقع بدهی‌های خود را بپردازند.

رژیم ایران پیش از این یک قرارداد فروش نفت به روپیه و البته در ازای خرید مواد غذایی و کشاورزی با هند امضا کرده بود؛ اما با پایان یافتن دوره معافیت از تحریم‌های آمریکا، دهلی نو از اردیبهشت ۹۷ خرید نفت از ایران را متوقف کرد و همین باعث شد که دارایی‌های ایران به روپیه در بانک‌های هند تدریجاً به ته برسد.

به نظر می‌رسد آن چیزی که شرایط میان ایران و آمریکا را طی هفته‌های آینده تغییر خواهد، فشارهای فزاینده اقتصادی است که به تدریج رژیم ایران را به زانو درخواهد آورد. مقامات ایرانی اقتصاد خود را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده بودند که تا آمدن بایدن به کاخ سفید، مسئله تحریم‌ها حل می‌شود؛ اما تاکنون چنین نشده است. این در حالی است که بعید به نظر می‌رسد هفت دهک فقیر ایران بیش از این تحمل فشارهای اقتصادی را داشته باشند؛ هفت دهکی که سفره‌هایشان هرروز کوچک‌تر شده و دیگر توانی برای تأمین حداقل نیازهای زندگی خود را ندارند.

تحریریه آزادی