با وعده مساعد مسئولان؛ سهیل عربی به اعتصاب خود پایان داد

سهیل عربی، زندانی عقیدتی در زندان تهران بزرگ امروز پنج‌شنبه ۷ فروردین‌ماه در پی وعده مساعد مسئولان زندان به اعتصاب خود پایان داد. این فعال مدنی زندانی از روز دوشنبه ۲۶ اسفندماه در اعتراض به شرایط نامساعد زندان، عدم رسیدگی پزشکی و تداوم حبس خود اعتصاب کرده بود. آقای عربی با وجود درد شدید ناشی از “ترومای بلانت” و ایجاد عفونت در بدن، از اعزام به بیمارستان و طی مراحل درمان محروم مانده است. او در حال حاضر با توجه به صدمه فیزیکی و درد شدید نیازمند رسیدگی درمانی و انجام عمل جراحی است.

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از هرانا امروز پنج‌شنبه ۷ فروردین‌ماه ۱۳۹۹، سهیل عربی، زندانی عقیدتی در زندان تهران بزرگ در پی وعده مساعد مسئولان زندان به اعتصاب خود پایان داد.

آقای عربی از روز دوشنبه ۲۶ اسفندماه ۱۳۹۸ در اعتراض به شرایط نامساعد نگهداری زندانیان در زندان تهران بزرگ، عدم رسیدگی پزشکی و تداوم حبس خود و دیگر زندانیان سیاسی با وجود شیوع گسترده بیماری کرونا در کشور دست به اعتصاب زده است.

یک منبع مطلع از وضعیت سهیل عربی گفت: “صبح امروز سهیل عربی پس از صحبت‌های یکی از مسئولان زندان و وعده‌های وی مبنی بر اعزام او به بیمارستان و نامه‌نگاری جهت موافقت با آزادی موقت پنجاه نفر از زندانیان سیاسی بازداشت شده در اعتراضات آبان، با زدن سرم در بهداری زندان به اعتصاب خود پایان داد.”

این منبع مطلع در ادامه در خصوص وضعیت سلامت او گفت: “پس از پایان اعتصاب سهیل عربی دکتر جراح وی را معاینه کرد و دستور اعزام فوری او به بیمارستان جهت عمل جراحی را صادر کرد و قرار شد در تاریخ ۱۶ فروردین‌ماه به بیمارستان اعزام شود. آقای عربی به مسئولان زندان گفته است در صورتی ظرف دو هفته آینده به وعده‌های خود عمل نکنند مجددا دست به اعتصاب غذا خواهد زد.”

سهیل عربی روز چهارشنبه ۲۸ اسفندماه به بیمارستان امام خمینی تهران اعزام شده بود اما به دلیل عدم پذیرش وی توسط بیمارستان بدون رسیدگی پزشکی به زندان بازگردانده شد. گفته می‌شود این اقدام به دلیل بدهکاری سارمان زندان‌ها به بیمارستان و عدم تقبل هزینه‌ها از سوی زندان تهران بزرگ عنوان شده است. آقای عربی در آبان‌ماه امسال به بهانه امتناع از پوشیدن لباس زندان و اعزام با دستبند و پابند از اعزام به بیمارستان محروم شده بود. همچنین بر خلاف قوانین زندان‌ها، به وی گفته شده که هزینه عمل جراحی “ترومای بلانت” را به مبلغ ۶۰ میلیون تومان باید شخصا بپردازد. این در حالی است که بر اساس آیین نامه سازمان زندانها هزینه درمان زندانیان بر عهده این سازمان خواهد بود. آقای عربی در تاریخ ۹ اردیبهشت ماه امسال نیز به دلیل درد شدید به بیمارستان فیروزآبادی تهران اعزام شد و به دلیل عدم هماهنگی قبلی با بیمارستان به دلیل نبود تخت خالی پس از انجام معاینات ابتدایی بدون رسیدگی پزشکی به زندان بازگردانده شده بود.

سهیل عربی از ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۲ در بازداشت و زندان به سر می‌برد و تمام این مدت از مرخصی نیز محروم بوده است. وی در تاریخ ۱ بهمن ماه ۱۳۹۸، از زندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

 

FacebookTwitterاشتراک گذاری