بازگشت حمزه درویش و توحید قریشی از سلول های انفرادی پس از ۱۵ روز

حمزه درویش و توحید قریشی، دو زندانی سنی مذهب محبوس در زندان رجایی شهر کرج، روز گذشته از سلول های انفرادی به سالن محل نگهداری زندانیان سنی مذهب بازگردانده شده و پس از ۱۵ روز به اعتصاب غذای خود پایان دادند. با این حال در ارتباط با آسیب دیدگی این افراد هیچ رسیدگی صورت نگرفته است. این زندانیان در تاریخ ۱۷ بهمن در پی حمله گارد ویژه زندان و ضرب و شتم شدید آنها به سلول های انفرادی منتقل شده و دست به اعتصاب غذا زده بودند. ضرب و شتم این زندانیان توسط گارد زندان پس از امتناع توحید قریشی از حضور در جلسه دادگاه به دلیل عدم دسترسی به وکیل و عدم رعایت فاصله قانونی بین احضار و زمان تعیین شده برای جلسه دادگاه صورت گرفته بود.

به گزارش شبکه آزادی به نقل از هرانا، روز چهارشنبه ۱ اسفندماه ۹۷، حمزه درویش و توحید قریشی، دو زندانی سنی مذهب محبوس در زندان رجایی شهر کرج از سلول‌های انفرادی به سالن محل نگهداری زندانیان سنی مذهب بازگردانده شدند.

یک منبع مطلع از وضعیت این زندانیان گفت: “روز گذشته این دو زندانی در حالی پس از ۱۵ روز به بند بازگردانده شدند که هیچ گونه رسیدگی پزشکی به وضعیت دست و پای آسیب‌دیده آنها نشده است. با این حال پس از ۱۵ روز به اعتصاب خود خاتمه دادند”.

این زندانیان پس از انتقال به سلول‌های انفرادی هیچ گونه تماسی با خارج از زندان نداشتند و این موضوع باعث افزایش نگرانی خانواده‌های آنها شده بود.

لازم به یادآوری است در پی حمله خشونت آمیز نیروهای گارد زندان رجایی شهر کرج در تاریخ ۱۷ بهمن ماه به سالن محل نگهداری زندانیان سنی مذهب و مضروب کردن آنان، دستکم ۸ تن از این زندانیان به سلول انفرادی منتقل شده بودند. این اقدام به بهانه امتناع توحید قریشی، از حضور در جلسه دادگاه و حمایت سایر زندانیان از تصمیم او صورت گرفته است. دلیل امتناع این زندانی از حضور در جلسه دادگاه عدم رعایت فاصله زمانی قانونی میان تاریخ احضار با تاریخ جلسه دادگاه و همچنین عدم دسترسی به وکیل خود بوده است.

از این میان ۶ تن علیرغم آسیب دیدگی ناشی از ضرب و شتم و بدون رسیدگی پزشکی روز اول به بند بازگردانده شده ولی حمزه درویش و توحید قریشی پس از انتقال به سلول انفرادی در اعتراض به رفتار خشونت آمیز مسئولین زندان دست به اعتصاب غذا زده بودند.

این نخستین بار نیست که این‌گونه حملات به بند زندانیان اهل سنت صورت می‌گیرد. در مردادماه سال جاری و در سالیان گذشته نیز به صورت مکرر زندانیان این سالن بارها مورد حمله و بازرسی توام با خشونت و تخریب وسایل شخصی قرار گرفته‌اند.