بازرسان ویژه حقوق بشر سازمان ملل: ایران فورا حکم اعدام احمدرضا جلالی را لغو کند

دو بازرس ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد روز چهارشنبه از جمهوری اسلامی خواستند «فورا» حکم اعدام احمدرضا جلالی، پژوهشگر زندانی ایرانی‌-سوئدی، را لغو کند.

هم‌زمان همسر این زندانی گفت جلالی بی‌گناه بوده و «قربانی روابط ایران با اروپا» شده است.

دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجم آذرماه به نقل از جاوید رحمان و آگنس کالامارد، بازرسان ویژه حقوق بشر این نهاد، نوشت: «تصمیم دولت و قوه قضاییه ایران در مورد اعدام آقای جلالی کاملا مذموم است.»

آن‌ها ضمن ابراز نگرانی شدید از احتمال اجرای این حکم هشدار دادند: «شکنجه، بازداشت خودسرانه، حکم اعدام و اکنون اعدام قریب‌الوقوع گزارش‌شده درباره او اقدامات غیرعاقلانه‌ای است که باید توسط جامعه جهانی با شدیدترین وضعیت محکوم شود.»

کالامارد و رحمان در ادامه اشاره کردند: «از چند نظر، این [حکم] نقض آشکار و جدی تعهدات ایران به قوانین بین‌المللی حقوق بشر، به ویژه حق زندگی است.»

بازرسان ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران و اعدام‌های فراقضایی و خودسرانه از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته‌اند «پیش از آنکه بسیار دیر شود»، اقدام فوری در جهت لغو این تصمیم انجام دهند.

حقوق بشر سازمان ملل متحد حکم اعدام جلالی را براساس اتهام «ساختگی» جاسوسی خوانده و محکومیت و مجازات او را بر مبنای «اعتراف اجباری تحت شکنجه» عنوان کرده است.

احمدرضا جلالی اردیبهشت سال ۹۵ هنگامی که برای شرکت در یک کنفرانس علمی از محل زندگی خود در سوئد به ایران سفر کرده بود، به اتهام «جاسوسی و فروش اطلاعات به اسرائیل» بازداشت و در دادگاه انقلاب اسلامی به اعدام محکوم شد.

حکم اعدام او آذر ۹۶ توسط دیوان عالی کشور تایید شد. به رغم اینکه وکلای آقای جلالی درخواست رسیدگی مجدد به پرونده او را داشتند، ولی دیوان عالی دادخواست آن‌ها را رد کرد.