بازداشت ۱۱ نفر از مدیران یک صفحه اینستاگرام در شهرستان مرودشت توسط نیروهای امنیتی

به‌دنبال یورش ماموران امنیتی در شهرستان مرودشت دستکم ۱۱ نفر از فعالان رسانه ای که از گردانندگان یک صفحه اینستاگرامی بودند بازداشت و پس از بازداشت به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از ” حقوق بشر در ایران”، امروز پنجشنبه ۲۶ دی ماه ۱۳۹۸؛ دستکم ۱۱ نفر از فعالان رسانه ای ساکن شهرستان مرودشت از توابع استان فارس, که مدیریت یک صفحه اینستاگرامی با نام « مرودشت برتر » را برعهده داشتند به دنبال یورش ماموران امنیتی به منازل این افراد پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی از قبیل تلفن همراه و لب تاپ به اتهام “نشر اکاذیب” و “توهین به مسئولان” و “تشویش اذهان عمومی” بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

براساس ادعای اسماعیل زراعتیان, فرمانده نیروی انتظامی در شهرستان مرودشت: ” تعداد ۱۱ نفر گردانندگان یک صفحه اینستاگرام که اقدام به نشر اکاذیب, تشویش اذهان عمومی و توهین به مسئولان می کردند و با این کار جو بدبینی نسبت به برخی مسئولان این شهرستان ایجاد کرده بودند بازداشت شدند”.

زراعتیان در ادامه همچنین پیرامون دلایل بازداشت این ۱۱ فعال رسانه ای ادعا کرد: “این صفحه اینستاگرامی که با نام « مرودشت برتر » از اواخر سال ۱۳۹۶ در فضای مجازی فعالیت خود را آغاز کرده بود فعالیت انتقاد به اقدامات مسئولان را انجام می داد”.

سرکوب فعالان  فضای مجازی و فعالان تلگرامی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.