بازداشت یک فعال ملی مدنی ساکن تهران توسط نیروهای امنیتی

ماموران امنیتی در جریان برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل ارمنستان در تهران حمید جبارلی، فعال ملی مدنی ساکن این شهر را بازداشت به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از”حقوق بشر در ایران”، امروز پنجشنبه ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۹، حمید جبارلی، فعال ملی مدنی در جریان برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل سفارت ارمنستان در تهران توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع  ضمن اعلام این خبر گفت: “بازداشت حمید جبارلی در جریان تجمع اعتراضی با توجه به فراخوان منتشر شده در فضای مجازی برای تجمع در مقابل سفارتخانه ارمنستان توسط ماموران امنیت صورت گرفت و تا به این لحظه از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست”. 

لازم به ذکر است با توجه به درگیریهای نظامی بین دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان فراخوانی در فضای مجازی برای برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل سفارتخانه ارمنستان و محکومیت این حمله نظامی از سوی فعالان ملی مدنی منتشر شد.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.