بارش سنگین برف در ۲۰ استان ایران؛ لغو مدارس و تاخیر پروازها

بارش سنگین برف در تهران و بیست استان ایران موجب لغو مدارس و تعدادی از پرواز در فرودگاه‌های این کشور شد.

اداره آموزش و پرورش شهر تهران صبح یکشنبه ۲۹ دی‌ماه اعلام کرد که مدارس ابتدایی و متوسطه پایتخت ایران به دلیل «برودت هوا و لغزندگی معابر» تعطیل است. 

در تعدادی دیگر از شهرهای استان تهران از جمله دماوند، پردیس، رودهن، قدس، ملارد، شهریار، بهارستان، چهاردانگه، اسلامشهر، ری، کهریزک، فشافویه و رباط‌‌کریم مدارس نوبت صبح تعطیل اعلام شده‌اند. 

در استان البرز، آموزش و پرورش مدارس نوبت صبح شهرهای کرج، ‌فردیس و طالقان را تعطیل اعلام کرده است.

همچنین آموزش و پرورش در استان‌های لرستان،‌ قزوین، خراسان شمالی،‌ اردبیل، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، زنجان و تعدادی دیگر از استان‌ها مدارس برخی شهرها را برای روز یکشنبه تعطیل اعلام کرده‌اند.

هم‌زمان خبرگزاری ایرنا به نقل از مرکز مدیریت راه‌های کشور از بارش برف در جاده‌های ۲۰ استان کشور خبر داده و به رانندگان توصیه کرده علاوه بر احتیاط‌های لازم، زنجیر چرخ و امکانات مورد نیاز را به همراه داشته باشند. 

بنا بر گزارش خبرگزاری‌های داخلی، جاده‌های ارتباطی اصلی در استان‌هایی از جمله گیلان، مازندران، قم ، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، ‌آذربایجان غربی، ‌خراسان شمالی و رضوی،‌ چهارمحال و بختیاری،‌ زنجان، اصفهان،‌ قم،‌ خوزستان،‌ قزوین، ‌همدان، لرستان و… علاوه بر برف با «مه‌گرفتگی و کاهش دید» رانندگان مواجه شده‌اند.

در تهران تمامی پروازهای ورودی و خروجی فرودگاه «مهرآباد» با اختلال و تاخیر روبه‌رو شده‌اند. 

طی اطلاعیه‌ای که در همین زمینه صادر شده مسئولان فرودگاه‌های «مهرآباد» و «امام خمینی» از مسافران خواسته‌اند برای اطلاع از برنامه پروازها با این دو فرودگاه تماس بگیرند.

تصاویری که کاربران رسانه‌های اجتماعی از سالن‌های فرودگاه «مهرآباد» منتشر کرده‌اند نشان‌‌دهنده ازدحام جمعیت و معطلی مسافران به دلیل لغو و تغییر برنامه پروازهاست.

سازمان محیط زیست کشور نیز در اطلاعیه‌ای به مردم هشدار داده که به دلیل سرمای هوا ممکن است «گونه های جانوری وحشی» به مناطق مسکونی در اطراف روستاها و حتی بافت های شهری نزدیک شوند.

برخی از تیم‌های ورزشی در تهران از جمله سایپا و پرسپولیس بازی‌های تدارکاتی و تمرینات خود را لغو کرده‌اند.

سازمان هواشناسی ایران در اخطاریه‌ای که درباره تغییر شرایط جوی کشور صادر کرده نسبت به بارش برف، مه گرفتگی و یخبندان طی یکشنبه و دوشنبه در هشت استان هشدار داده است. 

در برخی استان‌های شمالی با ورود سامانه‌های بارشی هوا با کاهش ۱۰ درجه‌ای مواجه شده‌ است.