باتلاق بحران‌ها؛ همه می‌پرسند آخرش چه می‌شود؟

(بخش اول)

بحران‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایران به‌ قدری فراوان و گسترده شده‌اند که هیچ‌کس نمی‌تواند تحلیل جامع و مانعی از اوضاع اسف‌بار این روزهای کشور ارائه کند. پیچیدگی مسائل متعدد سیاسی و اقتصادی موجب پیش‌بینی‌ناپذیر شدن شرایط شده و گویی همه دارند فیلمی را تماشا می‌کنند و از یکدیگر می‌پرسند آخرش چه اتفاقی می‌افتد.

به گزارش «تلویزیون آزادی»، بحران‌های کنونی ایران را نمی‌توان در قالب یک یا چند تحلیل تک‌بُعدی بررسی کرد. رسوب مشکلات داخلی بر اثر فساد و سوء مدیریتِ چهره‌های رژیم در پست‌های حساس کشور طی چهل سال گذشته و فشارهای خارجی به دلیل لجبازی و ناسازگاری رژیم با عرف بین‌الملل، میلیون‌ها ایرانی را در شرایطی قرار داده است که هیچ امیدی به آینده ندارند.

در حالی که مردم در زندگی روزمره خود با واقعیت‌ها سروکار دارند، مقامات جمهوری اسلامی رو به گفتاردرمانی آورده‌اند و با پروپاگاندای رسانه‌ای تلاش می‌کنند اوضاع کشور را عادی جلوه دهند. رژیم ایران در ارتباط با جامعه، هرگز صداقت را در دستور کارش قرار نداده و از آنجا که بر ماهیت ضد مردمی خود آگاهی کامل دارد، هرگز اراده شنیدن حرف‌های مردم کوچه و بازار را در خود پرورش نداده است.

روزهایی که رژیم ایران سرخوش از مزایای توافق هسته‌ای، سرگرم ریخت و پاش دلارهای برجامی بین خودی‌ها بود، مردم را به فراموشی سپرده بود و جامعه هیچ‌گاه «صبح بدون تحریم» را جز در تیتر روزنامه‌ها به چشم ندید. حالا روحانی‌ها، جهانگیری‌ها و خامنه‌ای‌ها انتظار دارند مردم در برابر سختی‌هایی اقتصادی و تحریم‌ها مقاومت کنند تا به قول خودشان آمریکا را «شکست» دهند؛ آن‌هم آمریکایی که با ۲۱ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی، ۲۵ درصد اقتصاد جهان را در اختیار دارد.
تمام دل‌خوشی رژیم ایران به چند اظهارنظر مقامات اروپایی در حمایت از توافق هسته‌ای محدود شده است و بر همین مبنا، مقامات جمهوری اسلامی با تفکر خام و تبلیغاتی خود، آمریکا را منزوی معرفی می‌کنند. این‌گونه تبلیغات اگرچه در داخل ایران آن‌هم برای ارائه به عده‌ای قلیل کاربرد دارد، واضح است که واقعیت‌ها چیزهای دیگری هستند که رژیم ایران علاقه ندارد ایرانیان از آن آگاهی داشته باشند.

پرسش این است اگر آمریکا در انزوا قرار دارد، چرا با یک تهدید ساده آمریکا همه کشورها روابط اقتصادی خود را با ایران قطع می‌کنند؟ چرا روسیه اعلام می‌کند برای فروش هواپیماهای مسافربری «سوخو» به ایران، نیاز به مجوز دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا دارد؟ ایالات‌متحده با استفاده از اهرم دلار و بازارهای مالی توسعه‌یافته‌اش، اقتصاد بسیاری از کشورها از جمله اقتصاد قدرت‌های اروپایی را تحت نفوذ خود دارد. بسیاری از کارشناسان به نقش برجسته دلار در اقتصاد جهان اعتراف می‌کنند.بر اساس آمارها بیش از ۶۳ درصد از ذخایر ارزی جهان به دلار نگهداری می‌شوند، چون کشورها به قدرت و نفوذ این «فرا پول» برای حفظ ثبات اقتصاد خود، آگاهی کامل دارند.

ایرانیان طی چند سال گذشته از سواد سیاسی بالایی برخوردار شده‌اند و هرکدام به نحو مناسبی می‌توانند بخشی از اتفاقات و رویدادها را مانند یک کارشناس سیاسی هرچند به طور عامیانه تحلیل کنند. بعید است آن‌ها دیگر فریب تبلیغات گمراه‌کننده ۲۰:۳۰ و پروپاگاندای رژیم ایران را بخورند.

به همین خاطر است از روزی که دونالد ترامپ کشورش را از توافق هسته‌ای خارج کرده، آن‌ها می‌پرسند «آخرش چه می‌شود؟» صداوسیمای حکومتی با هزاران میلیارد تومان بودجه سالانه، نه‌فقط هرگز نخواسته پاسخ این پرسش را به مردم بدهد، بلکه با کمک دستگاه‌های امنیتی همواره در جهت وارونه جلوه دادن اوضاع کشور فعالیت کرده است.