ایرانی‌ها فقیرتر شده‌اند و خرید پای مرغ هم تبدیل به آرزو شده است

مرکز پژوهش‌های مجلس رژیم ایران پیش از اینکه ویروس کرونا در ایران شیوع پیدا کند در گزارشی اذعان کرده بود که ۲۷ میلیون نفر از جمعیت ایران در فقر مطلق به سر می‌برند؛ اما اوضاع در دوران کرونا بدتر هم شده و میلیون‌ها نفرِ دیگر بر اثر رکود، تورم و بیکاری از فقر شدید رنج می‌برند. شاید این خودزنی رئیس مجلس که گفته است «مردم دیگر حتی نمی‌توانند پای مرغ بخرند» بتواند به خوبی اوضاع بحرانی مردم را به تصویر بکشد.

به گزارش «تلویزیون آزادی» اگر بخواهیم حاصل یا نتیجه ۴۲ سال حکمرانی ولایت‌فقیه در ایران را صرفاً در یک کلمه خلاصه کنیم، آن کلمه «فقر» است. بااین‌حال، مقامات حکومتی مدعی‌اند که اوضاع آن‌طور که مخالفان هم می‌گویند نیست و مردم دستشان به دهانشان می‌رسد. برای مثال، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در یکی از جلسه‌های هیئت دولت گفته بود «امروز در کشور فقر مطلق وجود ندارد.» فقر مطلق به‌ مثابه عدم دسترسی فرد به نیازهای ضروری زندگی مانند خوراک، پوشاک، مسکن و بهداشت است.

این در حالی است که محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس رژیم ایران روز جمعه ۲۲ اسفند به فقر شدید ایرانی‌ها اذعان کرده و گفته است مردم دیگر حتی نمی‌توانند پای مرغ بخرند. این مقام رژیم ایران به بی‌اثر بودن تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی هم اعتراف کرده و گفته تا ۲۷ مهر امسال ۴٫۲ میلیارد دلار برای خوراک دام و طیور ارز پرداخت شده است، با این پول، قیمت مرغ از ۱۱ هزار تومان نباید بیشتر شود.

ایرانی‌ها نه فقط نمی‌توانند پای مرغ بخرند، بلکه از میوه نیز که کالایی ضروری برای حفظ سلامتی محسوب می‌شود، محرم‌اند. وبسایت تجارت نیوز روز دوشنبه ۱۸ اسفند در گزارشی میدانی نوشته است «افزایش قیمت میوه در سال جاری از قدرت خرید بسیاری از مردم کم کرد. برخی از فروشنده‌های مناطق مرکزی تهران از کسادی بازار و نیز فروش میوه‌های مانده و پلاسیده با قیمت کمتر به مردم می‌گویند.»

اوضاع پوشاک مردم هم تعریف چندانی ندارد. در آستانه عید نوروز بسیاری از مردم قادر به خرید لباس نو نیستند و از لباس‌های سال‌های قبل خود استفاده می‌کنند. گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد قیمت انواع لباس‌های دوخت داخل نسبت به اسفند سال گذشته ۸۵ درصد و لباس‌های وارداتی بیش از صدر در صد گران‌تر شده است.

اما اوضاع سرپناه و مسکن نیز از سایر موارد بحرانی‌تر است. بر اساس آمارهای رسمی بیش از ۳۰ درصد جمعیت ایران اجاره‌نشین هستند و بخش قابل‌توجهی از درآمد خود را صرف پرداخت اجاره‌بها می‌کنند. این در حالی است که حدود ۲۰ میلیون نفر از جمعیت ایران به دلیل افزایش قیمت خانه و رشد اجاره‌بها در شهرها، حاشیه‌نشین و زاغه‌نشین شده‌اند.

رژیم ایران اما همچنان در خواب زمستانی به سر می‌برد. مقامات حکومتی گمان می‌کنند پاک کردن صورت‌مسئله راه ‌حلی برای عبور از بحران‌ها است. چنانکه عباس قبادی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌گوید اگر میوه گران است، مردم نخرند. این نمونه‌ای از برخورد مقامات رژیم با مشکلاتی است که مردم هر روز با آن دست به گریبان‌اند.

برخی آمارهای غیررسمی نشان می‌دهد خط فقر به بالای ۱۱ میلیون تومان افزایش یافته و شکاف دستمزد و هزینه به بیشترین میزان خود طی ۴۲ سال گذشته رسیده است. این در حالی است که نشست سه‌جانبه برای تعیین دستمزدِ کارگران، هنوز به نتیجه‌ای برای میزان حقوق آن‌ها در سال ۱۴۰۰ نرسیده و معلوم نیست نمایندگان کارفرماها و دولت چه خوابی برای ۱۵ میلیون کارگر ایرانی دیده‌اند.
فعالان کارگری می‌گویند میزان حقوق می‌بایست طبق قانون کار و متناسب با نرخ تورم تعیین شود؛ اما نمایندگان کارفرمایان و دولت با کارشکنی در جلساتی که تا کنون برگزار شده، مانع افزایش حقوق کارگران متناسب با افزایش قیمت‌ها شده‌اند.
به نظر می‌رسد سال آینده نیز کارگران که به همراه خانواده‌هایشان حدود نیمی از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند، تحت فشارهای معیشتی شدیدتری روزگار بگذرانند. دور از انتظار نیست که سال آینده تعداد بیشتری از شهروندان ایرانی گذرشان به کمیته امداد بیفتد؛ چنانکه به گفته مرتضی بختیاری، رئیس کمیته امداد به دلیل «تکان‌های اقتصادی» و «مشکلات ناشی از کرونا» مراجعات مردم در سال ۹۹ نسبت به سال قبل، ۴۵ تا ۴۶ درصد افزایش یافته است.