اگر دریاچه ارومیه خشک شود دیگر شهری به نام تبریز وجود نخواهد داشت

مسعود تجریشی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ایران گفت: «اگر دریاچه ارومیه خشک شود، دیگر شهری به‌عنوان تبریز نخواهیم داشت، این موضوع برای این نیست که مردم را بترسانیم بلکه یک واقعیت است.»

به‌گفته تجریشی، در روزهای پایانی سال گذشته طوفانی در غرب حوضه آبریز دریاچه ارومیه رخ داد که موجب شد تا دو هفته این منطقه با مشکل گرد و غبار مواجه شود «به طوری که چشم چشم را نمی‌دید». او تأکید کرد که اگر دریاچه ارومیه احیا نشود با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو خواهد شد.

بر اساس آخرین گزارش‌ها وضعیت دریاچه ارومیه همچنان وخیم است. نسبت به سال گذشته تراز دریاچه ارومیه سه سانتی‌متر، حجم آن ۶۰ میلیون مترمکعب و وسعت آن نیز ۳۰ کیلومتر مربع کاهش داشته است. اعتبارات طرح‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه هم پرداخت نشده است. وعده‌ها و پیش‌بینی‌های دولت ایران برای احیای دریاچه ارومیه با تردیدهایی جدی مواجه شده است.

بیش از ۸۰ درصد از مساحت کل دریاچه ارومیه طی دو دهه گذشته کاهش یافته و به کم‌ترین میزان سطح وسعت خود رسیده است.

تجریشی با تاکید براینکه آب‌های زیرزمینی این منطقه کاملا از بین رفته است، گفت: متاسفانه انتهای دریاچه غیرقابل نفوذ شده و نمی‌توانند عمق آن را بیشتر کنند و کارکرد اصلی این دریاچه یعنی تغذیه آب‌های زیرزمینی به طور کامل از بین رفته است. متاسفانه اگر همینطور بی‌مهابا پیش برویم و امروز برای ما از فردا و نسل‌های بعد مهمتر باشد، قطعا در برخی از قسمت‌ها از جمله آب‌های زیرزمینی شرایط را کاملا غیرقابل برگشت می‌کنیم.