انتقام دستگاه قضایی از دانشجویان معترض

صدور احکام قضایی سنگین و ناعادلانه برای دانشجویان دستگیر شده در اعتراض‌های دی‌ماه لابه‌لای دیگر اخبار پنهان ‌شده و کمتر کسی به آن واکنش نشان می‌دهد.

به گزارش «شبکه آزادی» حکومت همواره هراس عجیبی از دانشگاه و دانشجویان داشته است؛ چه آن زمان که با انقلاب فرهنگی، دانشگاه‌ها را اسلامیزه و ایدئولوژی زده کرد و چه زمانی که در دوران محمود احمدی‌نژاد، دانشجویان ستاره‌دار و از تحصیل محروم شدند.

دی سال گذشته هم‌زمان با خروش مردم در سراسر کشور، دانشجویان نیز به این حرکت اعتراضی پیوستند و درد و رنج مردم را فریاد زدند؛ اما آن‌ها با نقشه وزارت اطلاعاتِ دولت تدبیر و امید بازداشت شدند و پس از ماه‌ها بازجویی و زندان، اوایل ماه گذشته احکام سنگینی را دریافت کرده‌اند که تعجب همه فعالان مدنی و نمایندگان مجلس را برانگیخته است.

پیش از این پروانه سلحشوری، نماینده تهران در مجلس از بازداشت ۹۰ دانشجو در اعتراض‌های سراسری دی‌ماه خبر داده بود. اغلب این دانشجویان از دانشگاه‌های تهران، علامه طباطبایی و صنعتی شریف هستند. در بین احکام قضایی ناعادلانه‌ای که برای دانشجویان صادر شده است، می‌توان به حکم شش سال حبس تعزیری و دو سال ممنوعیت خروج از کشور برای لیلا حسین‌زاده، دانشجوی انسان‌شناسی، هشت سال زندان و دو سال ممنوعیت خروج از کشور و دو سال محرومیت از فعالیت سیاسی و حضور در شبکه‌های اجتماعی برای علی مظفری، شش سال زندان برای معصومه محمدی از دانشگاه بابل و یک سال حبس تعزیری برای سینا ربیعی، دانشجوی علوم اجتماعی اشاره کرد. سایر دانشجویان نیز با احکامی بین یک تا ۵ سال حبس تعزیری و تعلیقی و محرومیت از حقوق اجتماعی روبرو شده‌اند.

صدور این احکام قضایی ناعادلانه مورد اعتراض محافل حقوق بشری و دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور قرار گرفته است. اخیراً شورای صنفی ۳۰ دانشگاه کشور با صدور بیانیه‌ای نسبت به محاکمه بی‌اساس دانشجویان اعتراض کردند و خواهان آزادی بی‌قیدوشرط آن‌ها شدند. ماه گذشته نیز برخی دانشجویان دانشگاه تهران و علامه طباطبایی در اعتراض به عدم آزادی هم‌دانشگاهیان خود، از شرکت در امتحانات امتناع کرده بودند.

احکام قضایی علیه دانشجویان عدالت‌خواه به‌قدری ناعادلانه و بی‌اساس بوده است که حتی مسئول نهاد رهبری در دانشگاه تهران نیز به آن اعتراض کرده و گفته است: «این احکام برای یک دانشجو بسیار سنگین است و از طرف نهاد رهبری در دانشگاه‌ها اقداماتی در این خصوص صورت گرفته و جلسه‌ای با مسئولان قوه قضائیه و قاضی پرونده داشتیم.»

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس نیز برای بازداشت دانشجویان از روحانی به شدت انتقاد کرده است. او هفتم تیر در توئیترش نوشت: «طبق اطلاع واصله، احکام سنگین علیه فعالان صنفی دانشجویی با استناد به گزارش‌ها و بازجویی‌های وزارت اطلاعات دولت تدبیر و امید صادر شده است. آقای روحانی! یادتان هست می‌گفتید “من سرهنگ نیستم، حقوق‏دانم؟ پناه می‌برم به خدا از استبداد رأی؛ از بستن دهان مخالفان”…؟!»

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی که سابقه طولانی در سرکوب دانشجویان و دیگر اصناف دارد، به نظر می‌رسد این بار نیز بیش از اینکه در پی مجازات عادلانه بوده باشد، انتقام از دانشجویان را سرلوحه کار خود قرار داده و بر این اساس حکم صادر کرده است.

در حالی که مقامات قضایی می‌گویند دانشجویان در خیابان‌ها به دلیل اغتشاش و تخریب اموال عمومی بازداشت شده‌اند، شواهد نشان می‌دهد اغلب آن‌ها در خوابگاه و خانه‌های خود توسط وزارت اطلاعات دستگیر شده‌اند. برخی دانشجویان می‌گویند بازداشت و صدور احکام سنگین برای دانشجویان، توطئه مشترک وزارت اطلاعات و قوه قضائیه است. در این بین افرادی همچون عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، محمود علوی، وزیر اطلاعات و برخی قضات که آرای سفارشی صادر کرده‌اند، مورد انتقاد شدید دانشجویان و نهادهای حقوق بشری قرار گرفته‌اند.

مجتبی احمدی