انتقال سه زندانی سیاسی از زندان اشنویه به زندان نقده

سه زندانی سیاسی کُرد بدون اطلاع قبلی از زندان این شهر به زندان نقده منتقل شدند.

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از “ماف نیوز”، طی روزهای گذشته، غفور برهم ، یعقوب زردشوانه و سید وهاب علیزاده ۳ زندانی سیاسی اهل اشنویه، بدون اطلاع قبلی از زندان این شهر به زندان نقده منتقل شده‌اند.

اوایل اردیبهشت‌ماه ۹۹، غفور برهم فرزند کریم اهل روستای “امیرآباد” از توابع اشنویه جهت اجرای حکم ۱۱ سال حبس تعزیری بازداشت و به زندان این شهر منتقل شده است.

غفور برهم تیرماه ٩٧ از سوی دادسرای عمومی و انقلاب اشنویه به ریاست قاضی “رضایی” به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی” به پنج سال حبس تعزیری، از بابت اتهام “حمل و نگهداری سلاح غیرمجاز” به پنج سال حبس تعزیری و به اتهام “تردد غیرمجاز از مرز” به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

حکم صادره، تابستان ۹۸ در شعبه‌ی اول دادگاه تجدیدنظر عیناً تأیید شده بود.

این شهروند، آبان‌ماه ٩۶ به اتهام “عضویت و همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از ۴ ماه و ۱۳ روز بازداشت در بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات ارومیه و ۲ ماه بازجویی در بازداشتگاه المهدی ارومیه با قرار وثیقه‌ی ٢۵٠ میلیون تومانی موقتا آزاد شده بود.

یعقوب زردشوانه نیز سال ۹۸ با اتهاماتی مرتبط با یکی از احزاب کرد مخالف نظام به ۳ سال حبس تعزیری محکوم و سپس جهت تحمل حکم به زندان اشنویه منتقل شده بود.

زندانی سیاسی دیگر به نام سید وهاب علیزاده فرزند سید ابراهیم اهل روستای “بیژن آباد” از توابع اشنویه روز یکشنبه ۲۷ بهمن‌ماه ۹۸ بازداشت و جهت اجرای حکم به زندان این شهر منتقل شده بود.

پیشتر این شهروند به اتهام “همکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظام” در دادگاه انقلاب ارومیه به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

او روز یکشنبه ۹ تیرماه ۹۸ بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجویی موقتا با تودیع وثیقه آزاد شده بود.