انتقاد دوباره علمای اهل سنت بلوچستان نسبت به ادامه بازداشت مولوی کوهی

تعدادی از علمای اهل سنت بلوچستان بار دیگر در مراسم نماز عید قربان با انتقاد از بازداشت مولوی فضل الرحمن کوهی خواستار آزادی وی شدند.

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از “کمپین فعالین بلوچ”، شماری از علمای اهل سنت بلوچستان در نماز عید قربان امسال، در انتقاد از ادامه بازداشت مولوی فضل الرحمان کوهی امام جمعه پشامگ، خواستار آزادی این عالم سرشناس و فعال اهل سنت شدند.

مولوی فتحی محمد نقشبندی امام جمعه راسک، مولوی واحدبخش بلوچی از علمای شهرستان سرباز کیشکور، مولوی محمدعثمان قلندرزهی امام جمعه خاش، مولوی عبدالعزیز دهقانی امام جمعه بافتان و مولوی حنیف حسین زهی نویسنده و مترجم اهل سنت از جمله افرادی هستند که از ادامه بازداشت مولانا کوهی انتقاد و خواستار آزادی این روحانی اهل سنت بلوچ شدند.

مولوی فتحی محمد نقشبندی در این مورد گفت: ”ما برای آزادی مولوی فضل الرحمن کوهی مکاتبات لازم را انجام داده و درخواست های مردم را به مسئولین رسانده ایم، اما هیچ کاری تا زمانی که به موعد مقرر نرسد انجام نخواهد شد؛ تمام صحبت ها و انتقادهای مولوی کوهی از جمهوری اسلامی به حق و قانونی بوده و در راستای دفاع از حق و حقوق شهروندان بوده است.“

وی در ادامه افزوده است: ”برخی از مسئولین با این روش و تز مولوی کوهی مخالف بوده که با این روش سوء تفاهم هایی بین حاکم و محکوم ایجاد شده است.“

مولوی واحد بخش بلوچی نیز گفته است: ”مولوی کوهی فقط از حق دفاع کرده است و دفاع از حق جرم نیست و مولانا کوهی بیگناه است و باید آزاد شود.“

مولوی محمد عثمان قلندرزهی امام جمعه خاش و مولوی عبدالعزیز دهقانی امام جمعه بافتان شهرستان راسک بار دیگر خواستار آزادی مولوی فضل الرحمن کوهی شدند.

همچنین مولوی حنیف حسین زهی نویسنده و مترجم اهل سنت در مراسم عیدگاه دهستان کهنمگار شهرستان مهرستان با انتقاد از بازداشت و بلاتکلیفی مولوی کوهی و مولوی عبدالغفار دهانی خواستار آزادی هر دوی آنها شدند.

لازم به ذکر است مولوی فضل الرحمن کوهی یکی از روحانیون منتقد سیاست های جمهوری اسلامی پس از احضار به دادگاه ویژه روحانیت در هفتم آذرماه سال ۹۸ بازداشت و همچنان در بلاتکلیفی بسر می برد.
بازداشت وی با اعتراضات گسترده ای در شهرهای سیستان و بلوچستان همراه بود.