انتخابات حکومتی؛ برنامه خامنه‌ای برای رهبری مجتبی

انتخابات در ایران نه‌ فقط نمایشی خنده‌دار برای شهروندان این کشور تبدیل شده، بلکه دنیا نیز نظاره‌گر این رویداد حکومتی است و به آن پوزخند می‌زند؛ رویدادی که این بار با دخالت کامل و مستقیم رهبر جمهوری اسلامی مهندسی‌شده تا آخرین مانع در مسیر رهبر شدن مجتبی خامنه‌ای زدوده شود؛ این به معنای آن است که ریاست جمهوری به عهده شخصی گذاشته خواهد شد که مدعی رهبری آینده این رژیم است.

به گزارش «تلویزیون آزادی» برای رهبری که بیمار و یک پایش لب گور است، اصلاً خوشایند نیست که قدرت از چنگ خانواده او خارج شود و خانواده لاریجانی یا باند ابراهیم رئیسی عنان رژیم را به دست بگیرند. علی خامنه‌ای هرگز نمی‌خواهد طعم تجربه خانواده خمینی را بچشد و فرزندش مانند احمد خمینی قربانی قدرت‌طلبی آن‌ها شود که هوای رهبر شدن به سرشان زده است.

طی سال‌های گذشته که بیت رهبری در حال فراهم کردن سازوکارهای جانشینی است، هسته سخت قدرت موانع زیادی را از سر راه مجتبی خامنه‌ای برداشته و لقب «آیت‌الله» را به او داده است. فرزند دوم دیکتاتور مستبد ایران در سکوت رسانه‌ای و چراغ خاموش با کمک پدرش در حال فراهم کردن ملزوماتی است که در فردای مرگ او بتواند به راحتی بر تخت رهبری بنشیند تا ثابت کند ولایت‌فقیه هم می‌تواند موروثی باشد.

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها در مسیر جانشینی خامنه‌ای، صادق آملی لاریجانی بود. او در دوره‌ای با حکم خامنه‌ای به ریاست قوه قضائیه رسید و با تکبر و بی‌رحمی فزاینده‌ای به حذف مخالفان خود از جمله اطرافیان محمود احمدی‌نژاد پرداخت. آملی لاریجانی که گمان می‌کرد راه رهبری از قوه قضائیه می‌گذرد، با هدف پذیرفته شدن در فضای سیاسی و اجتماعی ایران به عنوان جانشین اصلی علی خامنه‌ای، تلاش بیهوده‌ای به خرج داد تا خودش را شخصی کاریزماتیک جلوه دهد.

اما مجتبی خامنه‌ای به صورت چراغ خاموش وارد صحنه شد و با تخریب وجهه صادق آملی لاریجانی، هرچه او رشته بود، پنبه کرد. افشای موضوع ۶۳ حساب بانکی قوه قضائیه به نام صادق لاریجانی و بحث جاسوسی دختر او برای بریتانیا که هر دو در کانال تلگرامی «آمدنیوز» منتشر شد، بخشی از برنامه مجتبی خامنه‌ای برای تخریب وجهه آملی بود؛ البته این به معنای ارتباط مستقیم آمدنیوز با مجتبی خامنه‌ای نیست، بلکه هر رسانه قدرتمندی این ظرفیت را دارد که منابع مختلف با اهداف مختلف اسناد معتبری را در اختیارش بگذارند.

آملی لاریجانی پنج ماه قبل از اینکه دوره ریاستش در قوه قضائیه تمام شود، با حکم خامنه‌ای برکنار و به جایی فرستاده شد که مهره‌های تاریخ ‌مصرف گذشته رژیم فرستاده می‌شوند؛ یعنی مجمع تشخیص مصلحت نظام! وفاداران به خانواده خامنه‌ای هم بعداً دست به کار شدند تا برنامه تخریب و ترور شخصیت آملی لاریجانی را تکمیل کنند. آملی هنوز از زیر بار فشارها خارج نشده بود که محمد یزدی، عضو مجلس خبرگان رهبری اظهاراتی را علیه او مطرح و تیر خلاصی را بر مغز این روحانی متکبر وارد کرد. یزدی در اظهاراتش آملی را تلویحاً به فساد مالی متهم کرد و خطاب به او گفت «به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساختند! آیا ارث پدرت بود؛ از کجا آوردی ساختی؟» اما پس از این حمله کلامی، این بار ابراهیم رئیسی وارد صحنه شد و معاون اجرایی آملی در قوه قضائیه را به اتهام «دریافت رشوه و فساد مالی» بازداشت کرد تا پازل حذف او را تکمیل کند.

مجتبی و علی خامنه‌ای اگرچه از عهده صادق آملی لاریجانی برآمدند و او را برای همیشه از فهرست کسانی که ظرفیت رهبری را دارند، حذف کردند، هنوز با یک چالش یا چهره اصلی مواجه‌اند که بسیار پرمدعاست و هوس نشستن بر تخت ولایت مطلقه فقیه را دارد. او کسی نیست جز ابراهیم رئیسی؛ شخصی که دست‌پرورده هسته سخت قدرت است و نشان داده که در بی‌رحمی، شقاوت و فریبکاری دست‌کمی از رهبر کنونی جمهوری اسلامی ندارد.

علی خامنه‌ای برای اینکه رئیسی را سرگرم کند، چاره‌ای ندارد جز اینکه او را به خیابان پاستور بفرستد و کرسی ریاست جمهوری را در اختیارش بگذارد. رهبر رژیم ایران فرصت انتخابات پیش رو را غنیمت شمرده و راه را برای رئیسی فراهم کرده تا این مهره خود را در رأس قوه مجریه قرار دهد و از شرش خلاص شود؛ چراکه در طول ۴۲ سال گذشته هرکسی در رأس این قوه قرار گرفته، حیات سیاسی‌اش به پایان رسیده است؛ البته این موضوع درباره خود علی خامنه‌ای صدق نمی‌کند.

رهبر رژیم حاکم بر ایران از طریق شورای نگهبان، انتخابات را به نحوی مهندسی کرده که هیچ رقیب جدی برای رئیسی وجود نداشته باشد؛ به طوری که علاوه بر اسحاق جهانگیری و احمدی‌نژاد، علی لاریجانی را هم که رئیس مجلس بوده و نماینده رهبری در قرارداد ۲۵ ساله است، رد صلاحیت کرده است. انتخابات پیش رو که به گفته ناظران «انتصابات» است، به قدری غیر رقابتی شده که رئیسی هم صدایش درآمده و می‌گوید با رهبری درباره «رقابتی کردن انتخابات» رایزنی کرده است.

حالا همه‌چیز مهیاست تا ابراهیم رئیسی به پست ریاست جمهوری قناعت کند و مجتبی خامنه‌ای هم پس از مرگ پدر که ظاهراً دور هم نیست، رهبری رژیم جمهوری اسلامی را به دست گیرد. رئیسی آخرین مانع مجتبی در برنامه جانشینی است؛ اگر او به خیابان پاستور برود، رفتن مجتبی به چهارراه آذربایجان قطعی است تا دیکتاتور بعدی ایران نامیده شود.

تحریریه تلویزیون آزادی