اقتصاد جهنمی ایران؛ سردرگمی جمهوری اسلامی

رئیس‌جمهوری آمریکا اواخر مهرماه در یک تجمع انتخاباتی در ایالت کارولینای شمالی گفت ایرانی‌ها می‌خواهند توافق کنند. اقتصاد ایران دارد با تحریم‌ها و همه کارهایی که ما انجام داده‌ایم به «جهنم» می‌رود. اما منظور دونالد ترامپ از به جهنم رفتن اقتصاد ایران چیست و چرا او گفته است ایرانی‌ها می‌خواهند توافق کنند؟

به گزارش «تلویزیون آزادی» جمهوری اسلامی در محاصره اقتصادی بی‌سابقه‌ای قرار گرفته به طوری که اغلب مقامات این رژیم اذعان کرده‌اند که شرایط حتی از دوران جنگ هشت‌ساله هم سخت‌تر است؛ اما رهبران جمهوری اسلامی هنوز خیال تسلیم شدن در برابر فشارها را ندارند و گمان می‌کنند با همین دست‌فرمان اگر ادامه دهند و مردم را به «مقاومت» تشویق کنند، ایالات‌متحده آمریکا از کرده خود «پشیمان» می‌شود و برابرشان کوتاه می‌آید.

اما مقاومت در برابر آمریکا طی دو سال گذشته هزینه‌های فراوانی را برای مردم ایران در پی داشته است. تحریم‌های آمریکا به پدیده‌های ناخوشایندی همچون تورم، سقوط ارزش ریال و گسترش فقر دامن زده و بیش از ۶۰ درصد ایرانی‌ها را به زیر خط فقر کشانده است.

نه‌فقط سرمایه‌گذاری خارجی به صفر رسیده، بلکه هرروز حجم گسترده‌ای از سرمایه‌های داخلی نیز به سمت کشورهایی چون ترکیه، ارمنستان، گرجستان و کشورهای اروپایی می‌رود. چشم‌اندازی مثبتی برای بهبود اوضاع کشور وجود ندارد؛ بنابراین، دلیلی هم باقی نمانده که سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی روی کسب‌وکارهای مولد در ایران سرمایه‌گذاری کنند.

منظور ترامپ از اقتصاد به جهنم رفته ایران دقیقاً همین است؛ اقتصادی غیرمولد که در حال تجربه کردن رشد منفی ۶ درصد است و بخش تولیدش به ‌اندازه‌ای پر ریسک است که کمتر کسی جرأت سرمایه‌گذاری در آن را دارد.

ترامپ پیش از این هم گفته بود جمهوری اسلامی یک «افتضاح تمام‌عیار» است. سیاست‌گذاری‌های این رژیم در عرصه اقتصادی به ویژه پس از تحریم‌ها، این گفته را تائید می‌کند؛ برای مثال، تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومانی ارز از سوی دولت روحانی و از دست رفتن ۳۰ میلیارد دلار ارز دولتی بدون اینکه کالایی به کشور وارد شود، یکی از اشتباهات فاحش رژیم محسوب می‌شود که همچنان بر ادامه آن اصرار دارد.

رژیم ایران کنترل اوضاع داخلی را از دست داده و تلاش می‌کند با خلق نقدینگی بی‌پشتوانه، کلاهبرداری در بورس و افزایش مالیات‌ها به حیات اقتصادی‌اش ادامه دهد؛ اما همین رژیم که حتی از عهده کنترل قیمت سیب‌زمینی و پیاز هم برنمی‌آید، از تمام ظرفیت تبلیغاتی و رسانه‌ای کشور استفاده می‌کند تا افکار عمومی را متوجه اقتدار پوشالی خود بسازد. هم‌زمان بر اساس آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، میلیون‌ها انسان از فرط فقر و ناامیدی دچار «اختلال روانی» شده‌اند و بیش از ۲٫۸ میلیون نفر با اعتیاد به مواد مخدر دست‌وپنجه نرم می‌کنند. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در مهر امسال به ۴۱٫۴ درصد رسیده و نرخ تورم گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها هم در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به ۴۰٫۵ درصد افزایش یافته است.

اوضاع بحرانی داخل کشور در حالی است که مشخص نیست جمهوری اسلامی چه راهبردی را در عرصه سیاست خارجی دنبال می‌کند؛ اما شواهد نشان این رژیم در انتظار ظهور بایدن است و بی‌برنامگی، بی‌سازمانی یا سردرگمی در دستگاه‌های حکومتی به وضوح مشخص است؛ مسئله‌ای که تبعات آن گریبان میلیون‌ها شهروند را گرفته است.

تحریریه تلویزیون آزادی