افشای فسادهای جدید در خانه ملت

انتشار افشاگری علیه علاءالدین بروجردی، در سمت رئیس چند دوره کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در روزهای اخیر نشانه های دیگری از رخنه فساد به درون این نهاد نظارتی و قانونگذاری است. طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران هم روز سه شنبه برای دومین بار در مجلس شورای اسلامی رای نیاورد. به این ترتیب، پس از گذشت حدود یکسال از رفتن محمدباقر قالیباف از شهرداری، لابی او هنوز حتی اجازه آغاز بررسی تخلفات انجام شده را نمی دهد. کمتر از یکماه پیش بود که محمود صادقی از دریافت حق تراکم , موسوم به هولوگرام , شهرداری به ارزش یک میلیارد تومان و توزیع کارت پول پنج میلیون تومانی میان نمایندگان مجلس پرده برداشت. به‌نظر می رسد که این افشاگری ها تاثیری بر عملکرد مجلس نداشته و روند حمایت مجلس از تخلفات محرز شهرداری در زمان قالیباف ادامه دارد.

موضوع دیگری که این روزها موجب علنی شدن فساد در مجلس شورای اسلامی شده، انتشار اسنادی توسط کریمی قدوسی ، مربوط به همکاری علاءالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با امیرمنصور آریا، است. در این پرونده علاء الدین بروجروی متهم به سوء استفاده مالی چند صد میلیاردی شده است که تاکنون دفاعی از خود ارائه نداده است.

انتقاد از عملکرد مجلس شورای اسلامی تنها به فساد مربوط نمی شود. اولویت های مجلس که با رای دادن به فوریت لوایح مشخص می شود، با خواست عموم جامعه متفاوت است. عباس عبدی، فعال سیاسی و پژوهشگر اجتماعی در توییتر خود درباره مجلس چنین نوشته است: «نتیجه یک نظرسنجی ملی در باره مشکلات کنونی کشور و ریشه‌ها و راه‌های برون رفت از آن را می‌دیدم. هر کسی آن را ببیند مطمئن می‌شود که از این مجلس آبی برای مردم گرم نمی‌شود و نمایندگان آن کمترین آگاهی را از نظرات مردم دارند .