افزایش فشارها بر جمهوری اسلامی؛ صدور قطعنامه پارلمان اروپا در خصوص اعتراضات آبان‌ماه

پس از اعتراضات سراسری آبان‌ماه ۹۸ که بنا به گزارش نهادهای حقوق بشری بیش از ۳۰۰ شهروند معترض کشته شدند، جمهوری اسلامی از سوی نهاد ها و کشورهای منطقه و دیگر نقاط جهان به شدت مورد انتقاد گرفت.

بسیاری از سران کشورها در زمان اعتراضات از تداوم اعمال خشونت به سوی معترضان ابراز نگرانی کردند.

نمایندگان پارلمان اروپا روز پنجشنبه ۲۸ آذرماه با تصویب قطعنامه‌ای ضمن محکوم کردن خشونت‌های نامناسب صورت گرفته از سوی نیروهای امنیتی ایران در اعتراضات اخیر مردمی، از مقامات ایران خواستند آمار دقیق کشته‌شدگان و بازداشت شدگان را اعلام کنند و خانواده‌های بازداشت‌شدگان را از محل بازداشت بستگانشان مطلع کنند.

نمایندگان پارلمان اروپا در خصوص برخورد مقامات ایران نسبت به اعتراضات مردمی آبان ماه نیز واکنش نشان دادند و خواستار تحقیقات سریع در رابطه با ادعاهای اعلام شده در مورد اعمال و استفاده بیش از حد زور در این اعتراضات شدند و اعلام کردند که عاملان این خشونت‌ها باید فورا محاکمه شوند.

این نمایندگان با محکوم کردن قطعی اینترنت در ایران اعلام کردند که این عمل «نقض آشکار آزادی بیان» بوده زیرا به گفته آنها این امر مانع از برقراری ارتباط و مبادله آزاد اطلاعات برای شهروندان ایرانی شده است.

در ادامه افزایش فشار ها به سوی جمهوری اسلامی برایان هوک نیز گفته  تحریم‌ها رژیم ایران را وادار می‌کند بین ادامه رفتار کنونی و یا صرف منابع کشور برای مردم ایران، یکی را انتخاب کند.

آقای هوک در حاشیه نشست دو روزه دوحه قطر، در مصاحبه با شبکه خبری سی ان بی سی آمریکا، گفت که تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، رژیم جمهوری اسلامی را در بر سر یک دو راهی قرار داده است.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران گفت: «تحریم ها چیزی بین دیپلماسی و نیروی نظامی است. این برای آمریکا به عنوان یک ابرقدرت اهرمی اقتصادی است تا هزینه ادامه رفتارهای ناهنجار ایران در سیاست خارجی را افزایش دهد. بنابراین، با توجه به تظاهرات اخیر، رژیم باید بین ادامه این رفتارها یا صرف منابع مالی برای مردم، یکی را انتخاب کند.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده نیز در جلسه وزارت خارجه آمریکا در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران به موارد گسترده‌ای از نقض حقوق بشر در ایران اشاره کرد و گفت که مردم ایران یک دوست خوب و قدرتمند دارد؛ دوستی که به گفته پرزیدنت ترامپ در کنار مردم ایران خواهد ایستاد و در قبال سرکوب آنها صدایش را بلند خواهد کرد.

همچنین آقای پمپئو با اشاره به اعتراضات مردمی آبان ماه گفت که مردم ایران در اعتراضات آبان اعلام کردند از رژیمی که حقوق طبیعی و کرامت انسانی آنها را تضییع می‌کند خسته شده اند.

وزیر خارجه ایالات متحده با اشاره به یکی از جانباختگان اعتراضات مردمی به نام پویا بختیاری گفت او که به همراه مادرش برای دستیابی به یک زندگی بهتر به تظاهرات رفته بود، به دست نیروهای امنیتی کشته شد. اما آرمان‌های او، از جمله آزادی مردم ایران، همچنان زنده است.

آقای پمپئو همچنین از اقدام دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خازانه‌داری (اوفک) در تحریم دو قاضی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به نام‌های قاضی مقیسه و قاضی صلواتی به دلیل نقض حقوق بشر و فرستادن صدها فعال مدنی و سیاسی به زندان، خبر داد.

دانیال بابایانی