رشد قیمت مسکن در کلان‌شهرهای تهران، اصفهان، شیراز و مشهد موجب افزایش ۵۰ درصدی اجاره‌بها شده است.

به گزارش «شبکه آزادی» هم‌زمان با افزایش قیمت کالا و خدمات در ایران، قیمت مسکن و اجاره‌بها روند صعودی به خود گرفته و بسیاری از مستأجران مجبور به حاشیه‌نشینی شده‌اند. مجلس ایران درباره علت افزایش اجاره‌بها به دولت نامه ارسال کرده است؛ اما محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس گفته است که «تا امروز رئیس‌جمهور به نامه کمیسیون عمران در خصوص عدم تنظیم بازار مسکن و همچنین بالا رفتن اجاره‌ خانه‌ها پاسخ نداده است.»

افزایش اجاره‌بها در شهرهای بزرگ، سبب کوچ ده‌ها هزار نفر به اطراف شهرها شده است. جامعه شناسان بر این باورند که با رشد حاشیه‌نشینی، آسیب‌های اجتماعی افزایش می‌یابد. مطالعات کارشناسان نشان می‌دهد قاچاق مواد مخدر، اعتیاد، سرقت، قتل و تجاوز جنسی از جمله پیامدهای رشد حاشیه‌نشینی است.

حسین افضلی، عضو کمیسیون عمران مجلس درباره پیامدهای حاشیه‌نشینی می‌گوید: «هزینه‌هایی که حاشیه‌نشینی به جامعه و شهرداری و تمام دستگاه‌ها تحمیل می‌کند، بعضاً با پول قابل جبران نیست.»

آمارها گویای وجود بیش از ۷ میلیون خانوار مستأجر در ایران است که جمعیتی بالغ بر ۳۵ تا ۴۰ میلیون نفر را تشکیل می‌دهند. بیش از یک‌سوم درآمد این خانوارها صرف اجاره مسکن می‌شود. هم‌زمان با کاهش قدرت خرید اقشار کم‌درآمد که اغلب آن‌ها مستأجر هستند، دامنه اغلب شهرها بزرگ‌تر شده و پدیده زاغه‌نشینی رشد چشمگیری یافته است.

شرایط کنونی جمعیت ایران نشان می‌دهد حکومت طی چهل سال گذشته سیاست‌گذاری درستی در بخش مسکن نداشته و برنامه‌های کارشناسی نشده مانند «مسکن مهر» نیز اوضاع را خراب‌تر کرده است. محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس نیز درباره وضعیت بخش مسکن می‌گوید: «دولت متوجه شده است که فهم درستی از اوضاع کشور نداشته  و سیاست‌گذاری درستی در بخش مسکن انجام نداده است.»

رشد اجاره‌بها در شهرهای بزرگ در حالی است که به گفته یک پژوهشگر حوزه مسکن «میزان خانه‌های خالی در ده سال اخیر ۴ برابر شده و رشد خانه خالی سالیانه ۱۷ درصد بوده است.» وحید عزیزی در تلویزیون حکومتی ایران گفته است: «با وجود مشخص بودن میزان خانه‌های خالی، متأسفانه وزارت مسکن قانون اخذ مالیات بر خانه‌های خالی را اجرا نمی‌کند.»

همچنین اطلاعات دفتر اقتصاد مسکن از مقایسه میانگین اجاره‌بها در قراردادهای جدید معاملات اجاره شهر تهران در ماه‌های ابتدایی سال ۹۷ نسبت به قراردادهای جدید در مدت مشابه سال ۹۶ نشان می‌دهد هزینه اجاره‌نشینی در بخشی از بازار اجاره پایتخت بیش از ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است. از طرفی، در برخی مناطق پرتقاضا در بازار اجاره مسکن تهران، میزان رشد اجاره‌بها از نرخ‌ رشدهای اعلام‌شده در آمارها نیز بیشتر بوده است.