اعزام محمد مهدوی فر, زندانی سیاسی محبوس در زندان کاشان به مرخصی کوتاه مدت

در ساعات پایانی روز چهارشنبه ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, محمد مهدوی فر, فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی کاشان, با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت به مرخصی اعزام شد. این زندانی سیاسی اخیراً توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان آران و بیدگل, در بخش اول پرونده خود به تحمل ۱۱ فقره ۳ ساله حبس تعزیری محکوم شد. محمد مهدوی فر, همچنین به ۵۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد. با توجه به محکومیت قبلی این فعال مدنی در بخش اول از همین پرونده به تحمل ۹ سال حبس تعزیری مجموع محکومیتهای محمد مهدوی فر در ۲ بخش از ۱ پرونده به ۴۲ سال حبس تعزیری افزایش پیدا کرد. با توجه به عدم اعتراض وی به این احکام صادره در صورت تائید قضات شعبه دادگاه انقلاب آران و بیدگل و شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان و اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مجازات اشد برای این فعال مدنی اجرائی خواهد شد. 

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از حقوق بشر در ایران, در ساعات پایانی چهارشنبه ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸, محمد مهدوی فر, فعال مدنی, شاعر شعر الفبا, غواص و تخریب چی دوران جنگ ۸ ساله و از امضا کنندگان بیانیه ۱۴ فعال مدنی در استعفای علی خامنه ای, پس از تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ  به مرخصی کوتاه مدت اعزام شد. 

 یک منبع مطلع ضمن اعلام این خبر گفت: “محمد مهدوی فر, فعال مدنی و زندانی سیاسی در حالی به مرخصی یک هفته ای اعزام شده که تا لحظه آخر آزادی وی مسئولان قضائی زندان کاشان در صدد ممانعت از آزادی وی با بهانه تراشی و ایراد دلایل واحی بودند. همچنین با توجه به دارا بودن چندین پرونده مختلف که از طرف اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات بر علیه این فعال مدنی تشکیل شده نیاز به معرفی چندین وثیقه گذار بود. در حال حاضر محمد مهدوی فر به مدت ۱ هفته به مرخصی اعزام شده است. 

در تاریخ ۶بهمن ماه ۱۳۹۸, محمد مهدوی فر, فعال مدنی اهل آران و بیدگل,  پس از محاکمه از بابت اتهامات “فعالیت تبلیغ علیه نظام”, “تحریک مردم به جنگ و کشتار با یکدیگر به‌ قصد برهم زدن امنیت کشور”, “عضویت در گروه‌ها و جمعیت‌هایی که به هدف بر هم زدن امنیت کشور تشکیل شده‌اند”, “توهین به رهبری” و “توهین به روح الله خمینی”, توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان آران و بیدگل به ریاست قاضی موسوی مورد محاکمه قرار گرفته بود پس از تبرئه از بابت اتهامات “عضویت در گروه‌ها و جمعیت‌هایی که به هدف بر هم زدن امنیت کشور تشکیل شده‌اند”, “توهین به رهبری” و “توهین به روح الله خمینی”, از بابت اتهام “فعالیت تبلیغ علیه نظام”, به تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و همچنین از بابت اتهام “تحریک مردم به جنگ و کشتار با یکدیگر به‌ قصد برهم زدن امنیت کشور” نیز به تحمل ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.