اعدام چهار زندانی تبعه افغانستان در زندان مرکزی بیرجند

حکم اعدام چهار زندانی تبعه کشور افغانستان که به اتهام “حمل مسلحانه مواد مخدر و قتل یک مامور نیروی انتطامی” به اعدام محکوم شده بودند در زندان مرکزی بیرجند اجرا شد.

به گزارش شبکه آزادی به نقل از “سازمان حقوق بشر ایران”، در ساعات اولیه صبح سه‌شنبه ۱۰ مهر ماه، حکم اعدام چهار زندانی در زندان مرکزی بیرجند به اجرا درآمد. این چهار زندانی که تبعه کشور افغانستان بودند به اتهام “حمل مسلحانه مواد مخدر و قتل یک مامور نیروی انتطامی” به اعدام محکوم شده بودند.

هویت این چهار زندانی «شاه‌محمد میران‌ زهی، عیدمحمد میران‌زهی (دو برادر)، محمد میران‌زهی و احمدشاه اسحاق‌زهی» احراز شده است. دیگر هم‌پرونده‌ی این زندانیان که «سراج گاوخور» نام دارد، به ۲۵ سال و یک روز زندان محکوم شده و اکنون در بند ۱۰۵ زندان مرکزی بیرجند به سرمی‌برد.

محمدمیران زهی که ۵۰ سال سن داشت، مرداد ماه سال جاری در طی گفتگویی با سازمان حقوق بشر ایران گفته بود: «ما زیر بدترین شکنجه‌ها به قتل مامور دولت اقرار کردیم نه اسلحه‌ای را از ما گرفته اند نه مواد مخدر و نه آدم ربایی کرده‌ایم و از این درگیری که رخ داده بی‌اطلاع هستیم و سه روز بعد از این درگیری، [زمانی] که از مرز وارد شدیم دستگیر و روانه اداره اطلاعات بیرجند شدیم، ولی بی‌نهایت شکنجه شدیم و ناچارا این را قبول کردیم، اما در دادگاه این اتهام قتل را رد [کرده و] بی‌اساس عنوان نمودیم، اما به دلیل اینکه در اطلاعات تایید کرده بودیم قاضی به هر یک از صحبت‌های ما بی‌اعتنایی کرد. ما به هیچ وجه این مامور را نکشتیم. تنها [زمان] ورود غیر قانونی ما از مرز ایران با قتل یک مامور روبه رو شدیم،  که به ما نسبت داده شد.»

وی در ادامه گفته بود: «به ما گفتند شما در یکی از روستاهای مرزی با ماموران درگیر شدید و یک مامور را به قتل رسانده‌اید، درگیری را تایید کنید و ما تایید نکردیم. بعد گفتند محموله مواد مخدراز افغانستان به ایران را بر عهده بگیرید کمک‌تان می کنیم تا از مرگ رها شوید، باز قبول نکردیم. پیشنهاد آدم ربایی دادند که حداقل این را قبول کنیم باز قبول نکردیم. تنها زیر بدترین  شکنجه‌ها به این قتل اقرار کردیم و قبول کردیم و در حضور قاضی در دادگاه گفتیم ما از این قتل بی‌آگاهیم و هیچگونه نقشی نداریم، تنها زیر شکنجه هر چه را گفتند پذیرفتیم.»

این چهار زندانیان در شعبه ۲ داداگاه انقلاب بیرجند به ریاست قاضی نبوی و به اتهام “حمل مسلحانه مواد مخدر” به اعدام محکوم شده بودند و حکم ایشان در دیوان عالی کشور به تایید رسیده بود.

اعدام این چهار زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

زندان مرکزی بیرجند در شهر بیرجند، مرکز استان خراسان جنوبی، قرار دارد.