اعتصاب غذای اسماعیل گرگیج, زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین

 روز یک شنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۸, اسماعیل گرگیج, زندانی سیاسی بلوچ, محبوس در اندرزگاه ۸  زندان اوین در اعتراض به عدم انتقالش به یکی از زندان های استان سیستان و بلوچستان اعلام اعتصاب غذا کرد. 

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از “حقوق بشر در ایران”, روز یک شنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۸, اسماعیل گرگیج ۳۲ ساله و زندانی سیاسی بلوچ, محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین که در حال سپری دوران محکومیت حبس ۴ سال و ۹ ماهه خودقرار دارد در اعتراض به عدم موافقت مسئولان برای انتقال وی به زندان محل زندگی اش در استان سیستان و بلوچستان اعلام اعتصاب غذا کرد. 

براساس این گزارش, با توجه به اینکه محل سکونت خانواده اسماعیل گرگیج, در استان سیستان و بلوچستان هستند و برای هر مرتبه ملاقات مسافت طولانی از سیستان و بلوچستان به تهران سفر می کنند با توجه به مشکلات پیش روی خانواده وی که از جمله می توان به فاصله طولانی و خطرات احتمالی که در حین این سفر خانواده وی را تهدید می کند و سختی های دیگر از جمله مواردی هستند که این زندانی سیاسی اصرار بر انتقالش به زندانی در استان سیستان و بلوچستان دارد. 

لازم به ذکر است؛ اسماعیل گرگیج, در سال ۱۳۹۶ به دلیل فعالیت در فضای رسانه ای توسط ماموران وزارت اطلاعات در تهران بازداشت شده بود و جهت بازجوئی به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ واقع در زندان اوین منتقل شد. 

این زندانی سیاسی و فعال رسانه ای با اتمام دوران بازجوئی و تفهیم اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی”, با آغاز روند دادرسی در سال ۱۳۹۷, توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی مورد محاکمه قرار گرفت و به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

با ارجاع پرونده اسماعیل گرگیج به دادگاه تجدید نظر, حکم صادره توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران بر علیه وی از ۵ سال به ۴ سال و ۹ حبس تعزیری تقلیل پیدا کرد. 

سرکوب فعالان فضای رسانه ای و فعالان شبکه های اجتماعی و طرح اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است.