«اعتصاب» در چند شهر استان سیستان‌ و ‌بلوچستان در اعتراض به کشتن سوخت‌بَران+فیلم 

یک روز پس از تنش و درگیری در سراوان در اعتراض به مرگ چندین سوخت‌بَر به دست سپاه پاسداران، گزارش‌ها حاکی از اعتصاب و تعطیلی اصناف در چند شهر استان سیستان‌ و ‌بلوچستان در اعتراض به اعمال خشونت است.

حساب کاربری رصد بلوچستان در اینستاگرام نیز از اعتصاب در دزاپ در اعتراض به کشتن سوخت‌بران توسط سپاه پاسداران و سرکوب مردم سراوان خبر داده است.

این صفحه اینستاگرامی نوشت ساعت ۱۲ ظهر مغازه‌ها و بازارهای شهر دزاپ در «اعتصاب کامل» قرار دارند.

بنا بر همین گزارش و برخی ویدیوهای منتشرشده در توییتر، شهرهای دیگر از جمله زاهدان، ایرانشهر، پهره، جکیگور و سراوان پس از کشتار سوخت‌بران و اعتراضات خانواده‌های آن‌ها، به حمایت از این افراد دست به اعتصاب زده‌اند.

برخی کاربران توییتر روز سه‌شنبه از کاهش سرعت و قطع دسترسی به اینترنت به صورت موقت در برخی مناطق این استان خبر داده بودند.

 

بر اساس این گزارش، «نیروهای یگان ویژه مقابل بازار مشترک تجمع کرده و برخی منابع از گشت‌زنی آنها در داخل بازار خبر می‌دهند.»

 

کانال تلگرامی رصد بلوچستان نیز نوشت: «ماموران امنیتی در شهر سراوان به شهروندان اجازه ورود و خروج نمی‌دهند و فضای شهرهای استان سیستان و بلوچستان به شدت ملتهب و امنیتی است.»

بر اساس ویدئوهایی که روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی به ویژه توئیتر منتشر شد، شماری از خانواده‌ای سوخت‌بران آسیب‌دیده پس از تجمع مقابل ساختمان فرمانداری سراوان، وارد این ساختمان شد‌ند.

کانال تلگرامی کمپین فعالان بلوچ نیز نوشته بود که نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضانی که به خاطر کشته‌ شدن «ده‌ها» سوخت‌بر توسط تیراندازی سپاه، مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان تجمع کرده بودند، «با گلوله‌های ساچمه‌ای و مشقی» به سمت معترضان تیراندازی کردند.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، نیز کشتن سوخت‌بران را «جنایت» نامید و در بیانیه‌ای گفت: «اکثر مردم استان با مشکلات عدیدۀ معیشتی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و… با توجه به نبود شغل کافی و منبع درآمد، بسیاری از مردم استان ناچار به خرید و فروش سوخت می‌شوند.»

وی از دولت خواست: «برای معیشت مردم برنامه‌ریزی کنند تا کسی ناچار به اختیار نمودن شغل‌های پرخطر نشود.»

این در حالی است که مقام‌های انتظامی و امنیتی، تنش‌های روز سه‌شنبه در سراوان را به «گروه‌های معاند و ضد انقلاب» نسبت می‌دهند.

در سال‌های اخیر سپاه پاسداران نه تنها مسئولیت امنیت مرزهای استان سیستان و بلوچستان را در دست گرفته، بلکه طرح‌های اقتصادی را نیز در این استان به اجرا گذاشته است.

طرح «رزاق» که تنها مشمول ساکنانی می‌شود که تا شعاع ۲۰ کیلومتری مرز زندگی می‌کنند، دلیل اصلی تنش روز گذشته در سراوان اعلام شده است.

منتقدان می‌گویند در حالی که سوخت‌بری کسب و کار فراگیر ساکنان فقیر این استان است، طرح رزاق به «تبعیض» در این استان محروم دامن می‌زند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز با استفاده از هشتگ‌های مختلف، به موضوع فقر و محرومیت در استان‌ سیستان ‌و ‌بلوچستان اشاره کرده و به رفتارهای خشونت‌آمیز با سوخت‌بران و کولبران انتقاد کرده‌اند.