اعتراض پمپئو به خامنه‌ای برای سکوت درباره برخورد چین با صدها هزار مسلمان

وزیر خارجه ایالات متحده در تازه ترین اظهارنظر درباره مقامات جمهوری اسلامی ایران، از سکوت آنها در قبال ظلم چین به صدها هزار مسلمان در این کشور انتقاد کرد و جمهوری اسلامی را «رژیم ریاکار» نامید.

مایک پمپئو بامداد جمعه ۲۳ شهریور در توئیتر خود با ذکر توئیتر رسمی آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران نوشت: خامنه‌ای توهم رهبری جهان اسلام را دارد اما رژیم او در مقابل آزار و بازداشت صدها هزار شهروند مسلمان توسط چین که بزرگترین خریدار نفت ایران است، سکوت کرده است.

آقای پمپئو در پایان توئیت خود هشتگ #رژیم_ریاکار را به فارسی نوشته است.

اشاره وزیر خارجه آمریکا به گزارش جدید نیویورک تایمز از بدرفتاری چین با مسلمانان و سکوت جمهوری اسلامی ایران است.

در گزارش آمده هزاران مسلمان قوم اویغور در یک برنامه آموزشی محرمانه تحت فشار به سر می برند که تا در واقع شستشوی مغزی شوند. دهها سال است که چین برای محدودکردن اسلام در سین کیانگ، منطقه ای تقریبا به وسعت آلاسکا که بیش از نیمی از جمعیت ۲۴ میلیون نفر آن مسلمان هستند، تلاش می کند.

در حالیکه مقامات جمهوری اسلامی ایران مدعی هستند که از حقوق مسلمانان در اسرائیل دفاع می کند در قبال نقض حقوق مسلمانان روسیه و چین که از متحدان اقتصادی این رژیم هستند، دفاعی نمی کنند.

ایالات متحده هر سال در گزارش مشروحی به نقض حقوق بشر در همه کشورهای جهان می پردازد و حتی در این گزارش به عربستان از متحدان آمریکا به عنوان حکومتی که نقض حقوق بشر زیادی در آن صورت می گیرد اشاره شده است.

رفتار اصلاح نشدنی

مدتهاست مقام های دولت ترامپ از رفتارهای رژیم جمهوری اسلامی ایران انتقاد می کنند. دولت ترامپ می گوید جمهوری اسلامی ایران بعد از منفعت از برجام، منابع مالی به دست آمده از آن را صرف حمایت از تروریسم و کمک به گروه های شبه نظامی به جای کمک به مردم خود می کند.

مایک پمپئو پیشتر در چند رشته توئیت به بی توجهی مقام های جمهوری اسلامی به خواست مردم خود اشاره کرده بود.