اعتراضات سراسری بازنشستگان در ایران؛ سفره ما خالی است!

بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی که می‌گویند «کارد به استخوانمان رسیده» و «سفره‌هایمان خالی است»، روز سه‌شنبه هفتم بهمن برای سومین بار در ماه‌های گذشته در شماری از شهرهای ایران به خیابان‌ها آمدند و خواهان توجه مسئولان رژیم ایران به شرایط بد معیشتی خود شدند.

به گزارش «تلویزیون آزادی» بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی که می‌گویند دیگر دستشان به دهانشان نمی‌رسد، برای سومین بار در دو ماه اخیر مقابل ادارات کل تأمین اجتماعی در شهرهای کرمانشاه، ایلام، خوزستان، اراک، مشهد، سنندج، شیراز، اصفهان، نیشابور، تبریز، همدان و یزد تجمع کردند و خواهان همسان‌سازی حقوقشان با حقوق افراد شاغل شدند.

در تهران نیز روز سه‌شنبه ۷ بهمن جمعیتی حدود یک هزار نفر مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رژیم ایران تجمع کردند و شعارهای «تا حق خود نگیریم، از پا نمی‌نشینیم»، «کشور ما رو گنجه، بازنشسته تو رنجه»، «اندوخته‌مون کجا رفت، به جیب زالوها رفت» و «سفره ما خالیه، ظلم ستم کافیه» سر دادند.

معترضان همچنین با شعار «گرانی تورم، بلای جان مردم» نسبت به افزایش سه برایری قیمت اقلام خوراکی طی یک سال گذشته اعتراض کردند و خواهان افزایش مستمری و مزایای پرداختی خود شدند.

بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی همچنین به تحت پوشش قرار نداشتن بسیاری از خدمات درمانی و داروها معترض‌اند و می‌گویند کیفیت خدمات مراکز درمانی تحت پوشش این سازمان نازل است و در «شأن بازنشستگانی که سال‌ها زحمت کشیده‌اند»، نیست.

اتحادیه بازنشستگان، یکی از تشکل‌های مستقل بازنشستگان در قطعنامه روز سه‌شنبه ۷ بهمن نوشته است: «بازنشستگان نباید پس از پایان دوره اشتغال خود دغدغه تأمین هزینه زندگی -هزینه مسکن، درمان، بهداشت، پوشاک، مسافرت و تحصیل فرزندان خود- داشته باشند. مستمری و حقوق بازنشستگی باید هزینه زندگی خانواده‌شان را تأمین کند. تورم و گرانی روزافزون، بازنشستگان را برای تهیه هزینه‌های زندگی در تنگنا قرار داده است. به همین منظور برای تأمین هزینه‌های زندگی، بازنشستگان نباید از حقوق و مستمری کمتر از ۱۲ میلیون تومان در ماه برخوردار باشد.»

این اتحادیه در حالی از لزوم افزایش حقوق بازنشستگان به ۱۲ میلیون تومان صحبت می‌کند که رژیم ایران با پیش‌خور کردن منابع صندوق‌های بازنشستگی، تقریباً پولی برای افزایش حقوق مستمری‌بگیران باقی نگذاشته است. صندوق بازنشستگی سازمان تأمین اجتماعی محل تجمیع حق بیمه بازنشستگانی است که سال‌ها مشغول به کار بوده‌اند؛ اما به دلیل فساد و سوءمدیریت مقامات پیشین و کنونی سازمان تأمین اجتماعی، اکنون از این سرمایه خود محروم شده‌اند.

رژیم ایران در حالی با اعتراض بیش از ۳٫۵ میلیون بازنشسته روبرو است که طی حداقل دو دهه گذشته تصمیم سازی و سیاست‌گذاری مناسبی در حوزه رفاه اجتماعی انجام نداده و اکنون یا باید با کاهش سایر هزینه‌ها، پاسخگوی موجی از نارضایتی‌ها باشد یا ادامه اعتراضات بازنشستگان را با نیروهای سرکوبگر خود، فعلاً متوقف کند.

پژوهشگران اجتماعی و جامعه شناسان می‌گویند رژیم ایران اگرچه هر بار نارضایتی‌های اجتماعی را با خشونت سرکوب و موقتاً خاموش می‌کند، خود این سرکوبگری‌ها به عمق نارضایتی‌ها می‌افزاید و موجب خشم بیشتر طبقات و اقشار جامعه می‌شود.

رژیم ایران طی سه سال گذشته حداقل سه اعتراض سراسری شامل اعتراضات دی ۹۶، مرداد ۹۷ و آبان ۹۸ را با کشتار و بازداشت‌های گسترده سرکوب کرده است؛ اعتراضاتی که معطوف به بحران‌های اقتصادی و معیشتی بوده و تمامیت رژیم خودکامه حاکم بر ایران را نشانه گرفته است.