اعتراضات سراسری آبان‌ماه ۹۸: آیا نتیجه این اعتراضات به براندازی خواهد انجامید یا خیر؟

اعتراضات نسبت به گرانی بنزین که روز جمعه ۲۴ آبان‌ماه شروع شد؛ به سرآغاز اعتراضات سراسری در کشور تبدیل شد.

موج این اعتراض‌ها که در ابتدا از جنوب کشور و مشخصا «بندر ماهشهر» شروع شده بود، به اهواز و سپس به سایر شهر های کوچک و بزرگ ایران رسید.

اعتراض هایی با نوع متفاوت که از بدو شروع آن مردم با شعار های تند سران حکومتی را نقد کرده و خواستار براندازی شدند.

بر اساس توییت شاهد علوی، روزنامه نگار، به نقل از یک مقام در وزارت کشور، طی این اعتراضات دست‌کم ۲۰۰ تن کشته و بیش از ۳۰۰۰ شهروند نیز بازداشت شدند.

معترضان در پیام های متعدد به تلویزیون آزادی از شدت سرکوب نیروهای امنیتی نسبت به سال های گذشته خبر دادند.

مشخص است که مقامات ایران اینبار متوجه وخیم بودن شرایط خود شده‌اند؛ عدم دسترسی مردم به اینترنت بیش از ۷۰ ساعت است و گویا مقامات از ترس گسترش هرچه بیشتر اعتراضات هراس دارند.

علیرغم مسدود شدن دسترسی به اینترنت جهانی اما مردم به هر نحو از طریق اپلیکیشن های ارتباطی و پراکسی های خاص توانستند ویدئو و صدای ضبط شده خود را به ادمین کانال های مبارز تلگرامی برسانند که حاکی از ادامه اعتراضات در شهر های بزرگ من جمله تهران و اصفهان را دارد.

اما اگر نگاهی به بازی‌های لغو شده هم بیاندازیم متوجه می‌شویم که ترس مقامات جمهوری اسلامی بیشتر متوجه شهرهایی‌ست که اتفاقا در حوادث این چند روزه اخباری زیادی از آن‌جا به گوش می‌رسید. یکی از مسابقاتی که برگزاری آن لغو شده بازی تیم‌های گل‌گهر سیرجان و ماشین سازی تبریز بود. بازی که در آن تیم سیرجانی قرار بود از تیم تبریزی میزبانی کند. نام شهر «سیرجان» در روزهای اخیر و با آغاز اعتراضات مردمی بیشتر از قبل شنیده می‌شد حتی بیشتر از تیم فوتبال این شهر که به تازگی به لیگ برتر فوتبال راه یافته است. در اعتراضات مردمی اولین خبری که از کشته شدن یکی از معترضان مخابره شد مربوط به شهر سیرجان بود. خبری که پس از گذشت چند ساعت از سوی مقامات فرمانداری این شهر تایید شد. در روزهای بعد نیز اخباری از اعمال خشونت‌های شدید علیه معترضان این شهر مخابره شد. ویدیو‌هایی مختلفی از شهر سیرجان نیز پخش شد که نشان از ادامه اعتراضات مردمی در این شهر داشت. براساس برخی گزارش‌ها تعداد کشته‌شدگان در این شهر بیش از یک نفر بوده است.

دیگر مسابقه‌ای که برگزاری آن از سوی سازمان لیگ ایران لغو شده است، مسابقه تیم‌های صنعت نفت آبادان با تیم سپاهان اصفهان است که قرار بود به میزبانی تیم خوزستانی برگزار شود.  بسیاری از شهرها و مناطق در استان خوزستان نیز در روزهای گذشته شاهد درگیری‌ها و اعتراضات شدید خیابانی بود. اعتراضاتی که البته میزان دقیقی از شدت خسارات جانی و تعداد زخمی‌ها و مجروحین در دست نیست اما شواهد برآمده از ویدیو‌های ارسالی شاهدان عینی و تعداد بالای شهرهایی که در این استان بدل به صحنه اعتراضات خیابانی شده، گویای این نکته است که ترس مقامات جمهوری اسلامی برای برگزاری مسابقه در این شهر بی‌دلیل نیست.

تبریز هم دیگر شهری‌ست که به گفته مسئولین سازمان لیگ ایران شرایط برگزاری مسابقه در آن‌جا مهیا نیست و طرفداران تیم تراکتورسازی نمی‌توانند به ورزشگاه بیایند و تیم خود را تشویق کنند. هرچند مقامات امنیتی در این شهر نیز به خوبی می‌دانند که بدل شدن «تشویق»‌های تیم تبریزی به راحتی می‌تواند بدل به شعارهایی شود که به مذاق مقامات خوش نمی‌آید. در روزهای گذشته تصاویر زیادی از اعتراضات مردمی در شهر تبریز مخابره می‌شد. تصاویری که نشان از خشم عمومی مردم در این شهر داشت و هم‌چنین برخورد‌های خشن نیروهای نظامی و امنیتی با مردم معترض.

اما باید دید نتیجه این اعتراضات به براندازی خواهد انجامید یا خیر؟

پاسخ مشخص است، اگر اعتراضات مردمی ادامه داشته و مردم در سنگر های مبارزاتی خود باقی بمانند مسلما رژیم چاره‌ای جز عقب نشیتی نخواهد داشت و سرانجام به براندازی منجر خواهد شد؛ چرا که طی همین سه روز گذشته هزینه های میلیارد دلاری برای سرکوب اعتراضات پرداخته و با توجه به کمبود ارز در کشور مشخص است که آن چه که باید توان استقامت نخواهد داشت؛ اما باید دید چه خواهد شد سرنوشت این اعتراضات؟ آیا ایران شاهد انقلاب دیگری خواهد بود یا خیر؟

نویسنده: دانیال بابایانی