اعتراضات به سرنگونی هواپیما؛ لغو کنسرت‌ها، نمایش‌ها، ادامه انصراف‌ها از «فجر»

اعتراضات در ایران به شلیک پدافند سپاه به هواپیمای مسافربری ادامه دارد. در حالی‌که شهرهای مختلف ایران با وجود حضور سنگین نیروهای امنیتی محل برپایی تجمعات بودند، بر شمار هنرمندانی که از جشنواره‌های فجر، کنسرت‌ها و اجراهای هنری دیگر صرف‌نظر کرده‌اند نیز افزوده شده‌است.

روزهای شنبه و یک‌شنبه، مسعود کیمیایی، کارگردان پیشکسوت، و نیز شماری دیگر از بازیگران، گروه‌های تئاتری، داوران و دیگر کسانی که قرار بود در جشنواره‌های فجر حاضر شوند، اعلام انصراف کردند.

انصراف‌ها همچنان پیدا کرده‌است.

از جمله پگاه آهنگرانی، بازیگر، که گفته «با وجود این همه مصیبت که در ایام اخیر کام ما مردم را تلخ کرده، با دیگر دوستان و همکارانم همراه می‌شوم و در جشنواره فجر با هیچ عنوانی حضور پیدا نمی‌کنم».

سارا بهرامی، دیگر هنرپیشه، نیز سخنان مشابهی را در اینستاگرام خود منتشر کرده‌است.

View this post on Instagram

🚫

A post shared by Sarabahrami (@sarabahramiii) on

جمال رحمتی، کارتونیست ایرانی، بیانیه‌ای از سوی جمعی از کارتونیست‌ها و طنزپردازان ایران، منتشر کرده و می‌گوید «ما جمعی از هنرمندان ایران ضمن اعتراض به رخدادهای اخیر، عدم حضور خود را در جشنواره فجر اعلام می‌کنیم».

در بخشی از این بیانیه آمده است می‌گوید «دو ماه اخیر در ذهن ایرانیان تداعی‌کننده از بین رفتن جان صدها هموطن در اعتراضات آبان ماه، زیر دست و پا ماندن ده‌ها نفر در مراسم تشییع، پرواز آسمانی هموطنان عزیزمان و حوادث بیشمار جاده‌ای شده، امید به آینده هر روز در وجودمان کمرنگ‌تر می‌شود و جمود و افسردگی بیش از پیش جامعه را در خود فرو می‌برد».

View this post on Instagram

مدتی است که نام کشور عزیزمان ایران، با فجایع مختلف و ایجاد ذهنیت منفی در مجامع بین‌المللی گره خورده است. دو ماه اخیر در ذهن ایرانیان تداعی‌کننده از بین رفتن جان صدها هموطن در اعتراضات آبان ماه، زیر دست و پا ماندن دهها نفر در مراسم تشییع، پرواز آسمانی هموطنان عزیزمان و حوادث بیشمار جاده‌ای شده، امید به آینده هر روز در وجودمان کمرنگ‌تر می‌شود و جمود و افسردگی بیش از پیش جامعه را در خود فرو می‌برد. تاسف‌بارتر آنکه عموم این حوادث تلخ و دهشتناک از بی‌تدبیری و رفتارهای نابخردانه برخی از مسئولان سرچشمه می‌گیرد. در آخرین نمونه، مسئولان پس از سه روز تکذیب، بالاخره مسئولیت شلیک اشتباه به هواپیمای حامل جمعی از هموطنانمان را می‌پذیرند! چنین رفتارهایی کم از خودِ آفرینش فاجعه ندارد و آبرو و نام ایران را در عرصه جهانی خدشه دار می‌کند. به باور این بیانیه، تا زمانی که پنهان کاری در این کشور هنوز هست، هرگز روی خوش نخواهیم دید و ادامه این روند، هر روز فاجعه‌ای بدتر از قبل می‌آفریند. یقینا استمرار این وضعیت، مردم را در حصرِ بغض، نگرانی و وحشت نگاه خواهد داشت؛ راه حل برون‌رفت از این وضعیت، فقط و فقط تصمیم قاطع و اقدام برای سخن گفتن صریح مسئولان با مردم و دوری از تکذیب و فرافکنی (مشخصا در حادثه هواپیمایی اوکراین) است. ما، جمعی از اهالی هنر این مرز و بوم، خواستار روشن شدن علل واقعی این فجایع و استعفا و محاکمه خاطیان از خرد تا کلان، برگزاری مراسم باشکوه برای درگذشتگان و اعلام عزای عمومی هستیم و همراه و همگام با مردم دردمند خود، بر این خواسته خود پای می‌فشاریم و از مسئولان کشور تقاضا داریم اجازه دهند مردم خود به جای خود سخن بگویند و کسی نقش ذهن و زبان آنها را برعهده نگیرد. همچنین اعتقاد داریم حال که در همراهی با آسیب دیدگان و داغداران حوادث اخیر، دبیر و داوران بخش‌های مختلف جشنواره فجر، از حضور در این رویداد، کناره گرفته‌اند، به نظر می‌رسد کمترین اعتراض، عدم حضور در این جشنواره است. بر این اساس، ما جمعی از هنرمندان ایران ضمن اعتراض به رخدادهای اخیر، عدم حضور خود را در جشنواره فجر اعلام می‌کنیم. #دروغ_بزرگ #پرواز۷۵۲ #هواپیمای_اوکراینی #تحریم_جشنواره_فجر #خطای_انسانی #تسلیت #سقوط-هواپیما #تحریم_فجر_طنزپردازان

A post shared by Jamal Rahmati جمال رحمتی (@rahmatijamal) on

مهدی کوشکی، طراح و نویسنده و کارگردان نمایش «شک» گفته به جشنواره نمی‌رود: «اکنون در مقابل صورت غمگین کشور و این قلب‌های شکسته، علاقه‌ای به شرکت در این جشنواره ندارم و با همدلی تمام اعضای گروه نمایش «شک» از جشنواره تئاتر فجر و این رویداد کناره‌گیری می‌کنیم».

روز یک‌شنبه ارکستر آرکو به رهبری ابراهیم لطفی نیز اعلام کرد از شرکت در جشنواره موسیقی فجر انصراف داده است.

بنا بر گزارش‌ها از ایران لیلی گلستان، مدیر گالری گلستان، نیز اعلام کرده از حضور در دوازدهمین جشنواره هنر‌های تجسمی فجر انصراف داده است.

کیوان ساکت، نوازنده ایرانی، نیز در اینستاگرام خود نوشته: «من به نشانه همدلی با مردم داغدار و ستم‌دیده سرزمین‌ام،‌ امسال در هیچ‌یک از جشنواره‌های هنری فجر نخواهم بود. نه به عنوان هنرمندِ شرکت‌کننده، نه در مقامِ داور یا کارشناس مدعو و نه در نقش مخاطب و بیننده هیچ یک از آثار».

علیرضا عصار، خواننده و آهنگساز ایرانی، نیز در حساب کاربری خود در اینستاگرام اعلام کرده کنسرت دی‌ماه خود را لغو کرده است: «از صمیم قلب به همه داغداران تمام اتفاقات تلخی که از آبان ماه تا الان در کشور عزیزمان ایران اتفاق افتاده و همه ما را عزادار و غمگین کرده است. من را در غم خود شریک بدانید».

پیش‌تر گروه کر شهر تهران که یکی از اعضای خود را در پرواز تهران‌-کی‌یف از دست داده نیز اعلام کرده بود اجراهای خود را لغو کرده‌ است.

علیرضا قربانی، خواننده موسیقی سنتی ایران، ۲۲ دی ماه اعلام کرد در همدردی با خانواده‌های جان‌باختگان سقوط هواپیمای اوکراینی، از اجرای کنسرت دی‌ماه در تهران انصراف می‌دهد.

شماری از گروه‌های نمایشی و تئاتر نیز بخشی از برنامه‌های خود را تعطیل کرده‌اند. برخی از آن‌ها نمایش‌های معمول خود را در روز دوشنبه نیز لغو کرده‌اند. از جمله چهره‌های شناخته‌شده، قطب‌الدین صادقی‌، نیز از اجرای نمایش «چنور» در تالار چهارسو در روز یک‌شنبه صرف‌نظر کرد.