اعتبارات سازمان بسیج در دستکاری ارقام بودجه دو برابر شد

کمیسیون تلفیق مجلس در جریان دستکاری ارقام بودجه ۱۴۰۰ بودجه سازمان بسیج را دو برابر کرده است.

بر اساس گزارشی که ایرنا از برخی تغییرات صورت‌گرفته در جدول ۱۷ قانون بودجه ۱۴۰۰ توسط کمیسیون تلفیق مجلس منتشر کرده، بودجه «سازمان بسیج» از دو هزار و ۱۲۱ میلیارد تومان به چهار هزار و ۱۶۷ میلیارد تومان افزایش یافته که رشدی ۹۶ درصدی نشان می‌دهد.

«شورای سیاستگذاری ائمه جمعه»، «دانشگاه امام حسین» و «تقویت بنیه دفاعی-انتظامی» دیگر بخش‌هایی هستند که در این تغییرات، رقم بودجه آنها بیش از دو برابر شده است. همچنین هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به «فعالان فضای مجازی صداوسیما» اختصاص پیدا کرده که اعتبار آن در مصوبه اولیه مجلس صفر بوده است.

کمیسیون تلفیق در این دستکاری‌ها به «بخش سایبری سازمان تبلیغات اسلامی» ۲۰۰ میلیارد تومان، به «حلقه‌های میانی سازمان تبلیغات اسلامی» ۸۰ میلیارد تومان، به «صندوق ذخیره بسیجیان»۳۰ میلیارد تومان، به «دفتر طب سنتی در وزارت بهداشت» ۵۰ میلیارد تومان و برای «کمک به مسکن نیروی انتظامی» ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار جدید اختصاص داده که قبلا در مصوبه بودجه ۱۴۰۰ وجود نداشته است.

اعتبارات «شورای عالی حوزه علمیه»، «جامعه المصطفی العالمیه» و «دانشگاه اهل بیت» نیز مجموعا ۱۲۷ میلیارد تومان اضافه شده است.

کمیسیون تلفیق مجلس اخیرا بدون اطلاع و رای نمایندگان، برخی ارقام موجود در جدول شماره ۱۷  قانون بودجه ۱۴۰۰ را تغییر داده و این تغییرات توسط محمدباقر قالیباف به عنوان مصوبه مجلس به دولت ابلاغ شده است.

این اعتبارات در حالی اختصاص می‌یابد که دولت ایران در سه سال گذشته با بازگشت تحریم‌ها و افزایش قیمت ارز در توزیع منابع برای پروژه‌های اجرایی و همچنین طرح‌های عمرانی از جمله در مناطق محروم با کمبود بودجه مواجه شده است. 

در ماه‌های گذشته با ادامه بحران کرونا و وخامت اوضاع معیشتی مردم، گزارش‌ها حاکی از افزایش خط فقر به «۱۰ میلیون تومان» و بالارفتن هزینه خانوار بوده است. شهروندان همچنین به تعلل در خرید واکسن کرونا انتقادهای گسترده‌ای کرده‌اند.

منبع: ایران اینترنشنال