اضطراب و نگرانی زندانیان از مرگ در زندان مرکزی کرج

اضطراب و نگرانی زندانیان از مرگ در زندان مرکزی کرج افزایش یافته و خانواده زندانیان نیز در نگرانی از دست رفتن جان بستگانشان در این زندان هستند.

به گزارش تلویزیون آزادی به نقل از کانون حقوق بشری نه زندان – نه به اعدام، شنبه ۴ اردیبهشت۱۴۰۰، ویروس کرونا در سالن ۱۰ زندان مرکزی کرج (ندامتگاه کرج) به شکل فراگیری شیوع پیدا کرده است. با توجه به در دسترس نبودن حداقل های ضروری بهداشتی و همچنین دارو و درمان برای رسیدگی به بیماران، شیوع بیماری در سالنهای دیگر با جمعیت های بالا، مرگ بصورت وسیعی در این زندان، بر سر زندانیان سایه افکنده است.

در حال حاضر بین سالن ۱۰ با سالنهای دیگر فقط با یک چادر و پرده جداسازی شده است. به زندانیان ابلاغ شده که باید با ماسک در سالن ها باشند. رفت و آمد به محل های عمومی از جمله کارگاه خیاطی، دارالقرآن، باشگاه و … ممنوع شده است.

اما با همه این اعمال شیوع بیماری به سرعت ادامه دارد. و زندانیان را با خطر مرگ روبرو کرده است.

این شیوع گسترده به عوامل زیادی بستگی دارد؛

روزانه به آمار زندانیان افزوده می شود. بسیاری از زندانیان این زندان نه تنها کف خواب، بلکه کریدورخواب هستند. آنها جایی برای زندگی ندارند و باید در حیاط زندان در شرایطی بسیار غیربهداشتی روز را به شب برسانند. علاوه بر این نبود آب کافی برای شستشو و کمبود سرویس و حمام بهداشتی، درصد بیماری و مرگ میر زندانیان را بالا خواهد برد.

آب زندان روزانه بارها و ساعتهای متمادی قطع می شود. تعداد حمام ها برای این تعداد زندانی بسیار کم بوده و در ساعاتی از روز بسته است.

از سوی دیگر با توجه به ارتباطات زندانیان مبتلا به مواد مخدر و جابجایی فراوان مواد مخدر بین سالن ها توسط عوامل خود زندان زیر کنترل رئیس این زندان، تهدید شیوع بیشتر و همه گیری در سالن های دیگر وجود دارد. عدم تفکیک جرائم در این زندان وجود ندارد و زندانیان سیاسی، مالی، متهمان به قتل، مواد مخدر و چاقوکشی و … همه در کنار هم محبوس هستند.

در حال حاضر جان زندانیان در زندان کرج بشدت در خطر است،‌ این زندانیان، خود و خانواده هایشان در نگرانی یک بحران مرگ و میر بسر می برند.

شایان ذکر است بر اساس خبری که در تاریخ ۳۱فروردین ۱۴۰۰ منتشر شده بود یکی از نگرانی های خانواده های زندانیان در خصوص تزریق واکسن های ناشناخته به زندانیان جهت چک انسانی این واکسنها به نام واکسن ضد کرونا است.

همچنین در گزارشی که روز ۱۹فروردین ۱۴۰۰ از این زندان منتشر شد آمده بود: «در سالن یک زندان مرکزی کرج که قرنطینه و محل زندانیان جدیدالورود است، بیماری کرونا به صورت گسترده‌ای منتشر شده است. طی هفته دوم فروردین ماه ۱۴۰۰، دستکم ۳۵ زندانی با شرایط حاد ابتلاء به کرونا به بیمارستان منتقل شدند.»

شایان ذکر است عوامل و مسئولان زندان با پنهان سازی و مخفی کردن اخبار حقیقی مانع از درز اطلاعات و خبرهای درست کرونا در داخل زندان می شوند.

در همین رابطه روز جمعه ۱۰ مرداد۹۹ سازمان عفو بین الملل در یک بیانیه مطبوعاتی از درز نامه‌های رسمی از بحران کرونا در زندان‌های کشور بر خلاف انکار حکومت خبر داد.

عفو بین الملل در بیانیه خود نوشته بود: نامه‌های رسمی درز کرده‌ای که به دست عفو بین‌الملل رسیده نشان می‌دهد که دولت ایران درخواست‌های مکرر مقامات ارشد سازمان زندان‌ها برای تأمین امکانات مورد نیاز برای مهار شیوع ویروس کرونا و درمان زندانیان مبتلا شده را نادیده گرفته‌اند.

این سازمان همچنین گفت: «مقامات ایرانی باید انکار این بحران سلامتی در زندان‌‌ها را کنار بگذارند و فوراً گام‌های ضروری برای حفظ سلامتی و جان زندانیان بردارند».