اسرائیل نشان داد رژیم ایران ضعیف‌تر از آن است که همه فکر می‌کنند

رژیم ایران بازهم ضربه‌ای غافلگیرانه از اسرائیل خورده و قادر نیست جوابی درخور به بنیامین نتانیاهو بدهد. مقامات رژیم ایران خشمگین و عصبانی‌اند اما عمق ضعف مالی، نظامی و منطقه‌ای آن‌ها در برابر اسرائیل به اندازی است که نمی‌توانند این خشم را با جواب متقابل فروبکاهند.

به گزارش «شبکه آزادی» صندوق بین‌المللی پول می‌گوید ذخایر قابل دسترسی ایران فقط به چهار میلیارد دلار رسیده در حالی که ذخایر ارزی قابل دسترسی برای رژیم ایران در فاصله سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۷ حدود ۷۱ میلیارد دلار بود؛ مسئله‌ای که نشان می‌دهد تهران تحت‌ فشار شدیدی قرار گرفته، به طوری که حتی پس از حمله اسرائیل به تأسیسات اتمی‌اش بازهم حاضر است به مذاکره با غرب ادامه دهد.

حمله اسرائیل به تأسیسات هسته‌ای نطنز پس از حمله به سالن مونتاژ سانتریفیوژها و کشتن محسن فخری زاده، بزرگ‌ترین ضربه‌ای بود که رژیم ایران طی یک سال گذشته از اسرائیل به رهبری بنیامین نتانیاهو خورده است. اگرچه اسرائیل رسماً مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته، اما مقامات ایرانی با تائید خسارت‌ها، آن را به اسرائیل مرتبط دانسته‌اند و اسرائیل هم این اتهام را رد نکرده است.

ضعف در دستگاه حکومتی علی خامنه‌ای به ‌اندازه‌ای رسیده که نه در سوریه قادر به پاسخ دادن به اسرائیل است و نه در عمق خاک ایران می‌تواند مانع خرابکاری آن‌ها شود. مقامات ایرانی واکنش خود را در سطح کلام نگه ‌داشته‌اند و همچنان برای اسرائیل رجزخوانی می‌کنند؛ چنانکه روز دوشنبه ۲۳ فروردین سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: «پاسخ اسرائیل را در زمان و مکان مناسب خواهیم داد.» در ماجرای ترور فخری زاده نیز مقامات رژیم تأکید کردند که پاسخ‌ خواهیم داد اما تاکنون خبری از این پاسخ نیست.

در حالی که اسرائیل بخش برق‌رسانی به سانتریفیوژهای سایت نطنز را منفجر کرده و نیویورک تایمز هم به نقل از مقامات اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل می‌گوید برنامه اتمی ایران حداقل ۹ ماه عقب‌ افتاده است، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه رژیم تصریح کرده است که به مذاکره با قدرت‌های غربی برای احیای برجام ادامه خواهد داد. اسرائیل با این اقدام خود نشان داد رژیم ایران ضعیف‌تر از آن است که همه فکر می‌کنند و به راحتی می‌توان آن را در گوشه رینگ گیر انداخت و زیر مشت و لگد گرفت.

آنچه از شواهد و قرائن پیداست، رژیم ایران به لحاظ مالی به ته خط رسیده و دیگر قادر به تحمل تحریم‌های کمرشکنی که دونالد ترامپ وضع کرده، نیست؛ تحریم‌هایی که بخش مالی ایران را هدف قرار داده و ده‌ها میلیارد دلار از دارایی‌های ایران را در حساب‌های خارجی مسدود کرده است.

اوضاع مالی رژیم حاکم بر ایران به قدری آشفته است که صندوق بین‌المللی می‌گوید مبلغی که تهران می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد، فقط به چهار میلیارد دلار می‌رسد؛ رقمی ناچیز که شاید با آن بتوان سه-چهار ماه اقتصاد ایران را اداره کرد.

بااین‌حال، رژیم ایران همچنان دست از بازی کودکانه خود برنمی‌دارد و حاضر نیست با دولت آمریکا به طور مستقیم وارد مذاکره شود؛ به طوری که دیپلمات‌های آمریکایی در مذاکرات وین دو خیابان آن سور تر در هتلی مستقر شده‌اند تا دیپلمات‌های اروپایی به عنوان واسطه پیام‌ها را با ایران رد و بدل کنند.

رژیم ایران در حالی به بازی موش و گربه‌اش ادامه می‌دهد که سه میلیون و ۶۰۰ هزار بازنشسته با کمترین حقوق روزگار سختی را می‌گذرانند و حدود ۱۵ میلیون کارگر با چهره سیاه و ترسناک فقر مواجه هستند. تورم نیز بلای جان این اقشار آسیب‌پذیر شده و سفره‌هایشان بر اثر سیاست‌های فاجعه‌بار اقتصادی نهادهای حکومتی هرروز کوچک‌تر می‌شود.

مردم در سراسر ایران هرروز در تجمعات اعتراضی خود فقر و فلاکت را فریاد می‌زنند اما حکومت ایران گوشش به حرف آن‌ها بدهکار نیست و چون تاکنون اعتراضات را با سرنیزه و گلوله‌های داغ سرکوب کرده، خیالش راحت است و به کار خودش ادامه می‌دهد.

اما مناقشه هسته‌ای برگ برنده رژیم ایران است؛ برنامه‌ای که علی خامنه‌ای و سپاه پاسداران با آن دنیا را به گروگان گرفته‌اند و کاری کرده‌اند که غربی‌ها برای رسیدن به توافق بر سر حل آن، حقوق بشر و مردم ایران را فراموش کنند. نمونه بارز آن را می‌توان در گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمریکا درباره وضعیت حقوق بشر در جهان دید؛ جایی که تعداد جان‌باختگان آبان ۹۸ از ۱۵۰۰ نفر به ۳۰۴ نفر کاهش یافت تا جو بایدن به زعم خودش بتواند علی‌الحساب دل ولی‌فقیه را به دست آورد.

حال اینکه دولت آمریکا می‌توانست از ضعف رژیم ایران که حاصل کار دولت ترامپ است، استفاده کند و با کوتاه نیامدن و مماشات نکردن با تهران، یک بار برای همیشه برنامه اتمی، موشکی و نفوذ منطقه‌ای خامنه‌ای را به طور ریشه‌ای حل‌وفصل کند.

تحریریه تلویزیون آزادی