از خُجیَر تا نطنز؛ دست چه کسی در کار است؟

چهار انفجار مشکوک در عرض هشت روز؛ اول در شرق تهران که گفته می‌شود انفجار زاغه‌های موشک بود و پس از آن یک کلینیک درمانی در این شهر که ۱۹ کشته بر جای گذاشت. سه روز بعد بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی از یک «حادثه» در یکی از سوله‌های سایت هسته‌ای نطنز خبر داد و بعداً هم سخنگوی شورای عالی امنیت ملی گفت که علت این حادثه مشخص شده ولی به دلیل «ملاحظات امنیتی» اعلام نمی‌شود. چهارمین انفجار هم در نیروگاه زرگان اهواز روی داد؛ گفته شد گرمای هوا باعث انفجار یک ترانس برق شده ولی آتش‌سوزی گسترده در این نیروگاه تردیدها را افزایش داد.

به گزارش «تلویزیون آزادی» آنچه طی روزهای گذشته در ایران رخ داده بی‌شباهت به داستان مجموعه تلویزیونی «تهران» به کارگردانی دانیل سیرکین که این روزها از کانال ۱۱ اسرائیل پخش می‌شود، نیست. این سریال صحنه‌هایی از تلاش برای نفوذ به شبکه برق و خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای ایران را به نمایش می‌گذارد که می‌تواند برای هر مخاطب ایرانی یا اسرائیلی به ویژه در این روزها جالب‌توجه باشد.

برخی می‌گویند هیچ قدرتی جز اسرائیل نمی‌تواند پشت انفجارهای اخیر در ایران باشد؛ اما گابی اشکنازی، وزیر امور خارجه اسرائیل در واکنش به انفجار در تأسیسات هسته‌ای نطنز، گفته است «هرچه در ایران اتفاق می‌افتد، لزوماً کار اسرائیل نیست.» یک روز پس از اظهارات این مقام اسرائیلی، یعنی روز دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل یک فرمانده سپاه پاسداران گزارش داد که انفجار رخ‌داده در تأسیسات هسته‌ای نطنز «از طریق انتقال بمب به داخل این مجموعه» انجام شده و «اسرائیل» پشت آن بوده است.

تنها دو روز پس از انفجار در تأسیسات هسته‌ای نطنز، یعنی ۱۴ تیر نوبت به نیروگاه برق زرگان اهواز رسید. ابتدا رئیس سازمان آتش‌نشانی اهواز علت آن را «انفجار یکی از ترانسفورماتورها» ذکر کرد؛ اما ساعتی بعد یک مقام صنعت برق هرگونه انفجار را تکذیب کرد. آتش‌سوزی در این نیروگاه به ‌اندازه‌ای گسترده بود که چندین ماشین آتش‌نشانی برای خاموش کردن آن به محل اعزام شدند.

برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از این است که حادثه در نیروگاه زرگان نتیجه یک خرابکاری است که بی‌ارتباط با مسائل هسته‌ای جمهوری اسلامی نیست؛ ولی از آنجا که رژیم ایران در اهواز فعالیت هسته‌ای ندارد، نمی‌توان ارتباطی میان این رویداد و فعالیت اتمی جمهوری اسلامی متصور شد.

اما تردیدها درباره انفجار شرق تهران که گفته می‌شود در منطقه «خُجَیر» روی داده، بسیار زیاد است؛ جایی که جمعه‌شب پنجم تیرماه یک نور بزرگ دیده شد و چند ثانیه بعد صدای مهیب انفجار در سراسر تهران به گوش رسید و خواب را از سر تهرانی‌ها پراند. داوود عبدی، مدیرکل روابط عمومی وزارت دفاع بلافاصله دست‌به‌کار شد و در مصاحبه با رسانه‌های حکومتی گفت انفجار مربوط به یک «مخزن گاز» در منطقه پارچین بوده است. این در حالی است که گفته می‌شود پارچین گازکشی شده و در آنجا هیچ مخزن گازی وجود ندارد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس بر اساس تصاویر ماهواره‌ای نوشته است انفجاری که شامگاه جمعه صدای آن در تهران شنیده شد، مربوط به منطقه‌ای کوهستانی در شرق این شهر است که به عقیده کارشناسان مجموعه‌ای از تونل‌های زیرزمینی و مراکز تولید موشک در آنجا قرار دارد. فابین هنز، محقق مرکز مطالعات عدم اشاعه جیمز مارتین وابسته به موسسه مطالعات میدلبری در کالیفرنیا به آسوشیتدپرس گفت «به نظر می‌رسد این انفجار مربوط به تأسیسات گروه صنعتی شهید باکری است که موشک سوخت جامد تولید می‌کند.» نیویورک‌تایمز هم در گزارشی به نقل از برخی تحلیل‌گران «احتمال خرابکاری» را مطرح کرده ‌است.

اما پشت این خرابکاری‌ها چه گروه یا کشوری است؟ پس از انفجار در سایت هسته‌ای نطنز گروهی موسوم به «یوزپلنگان وطن» در ایمیلی به خبرنگاران بی‌بی‌سی فارسی مدعی شدند که عامل این رویداد هستند و در دستگاه‌های امنیتی هم حضور و فعالیت دارند؛ هرچند که نمی‌توان ادعای چنین گروه ناشناخته‌ای را به راحتی پذیرفت.

اگر انفجارهای نیروگاه زرگان و کلینیک سینا اطهر را نادیده بگیریم و با اغماض بگوییم حادثه‌ای عادی بوده است، از آنچه در شرق تهران و نطنز گذشته نمی‌توان به راحتی عبور کرد. چه‌بسا کیوان خسروی، سخنگوی شورای عالی امنیت ملی هم گفته است علت حادثه نطنز مشخص ‌شده ولی به دلیل «ملاحظات امنیتی» اعلام نمی‌شود. این موضع‌گیری رژیم ایران بر گمانه‌زنی‌ها افزوده و حالا تا حدود زیادی معلوم شده که حادثه نظنز نتیجه یک خرابکاری است.

تردیدی نیست که دو رویداد آن‌هم در ارتباط با دو برنامه مناقشه برانگیز رژیم ایران یعنی برنامه موشکی و هسته‌ای، جای تأمل فراوان دارد؛ به ویژه اینکه برخی کشورهای منطقه نسبت به بلندپروازی‌های اتمی و موشکی جمهوری اسلامی عمیقاً نگران‌اند و برای امنیت خود و متوقف کردن فعالیت‌های مخرب این رژیم، هر کاری لازم باشد انجام خواهند داد؛ حتی خرابکاری و بمب‌گذاری!

مجتبی احمدی | تلویزیون آزادی